Bojkot škol. Studenti v Hongkongu dál pokračují v protivládních demonstracích

Studenti hongkongských vysokých a středních škol v pondělí bojkotují výuku. A dál pokračují v protivládních demonstracích na podporu demokracie ve svém regionu, který býval britskou kolonií a nyní je samosprávnou oblastí Číny. Bojkot škol následuje po víkendových tvrdých střetech demonstrantů s policií.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti hongkongských vysokých a středních škol v pondělí bojkotují výuku | Foto: Danish Siddiqui | Zdroj: Reuters

Hongkong v uplynulých dvou dnech zažil podle agentury Reuters nejhorší násilí od vystupňování nepokojů před třemi měsíci. Protestující zapalovali barikády, házeli zápalné láhve a policie proti nim zasahovala vodními děly, slzným plynem i obušky.

Policisté od pondělního rána hlídkují v podzemní dráze MTR, kde se o víkendu odehrávaly nejtvrdší střety. Stovky studentů se mezitím v rámci bojkotu výuky sešly na protestním shromáždění před jednou z největších univerzit ve městě.

„Přišel jsem, abych ostatním řekl, že ani po skončení letních prázdnin jsme se nevrátili do normálního života. Měli bychom pokračovat v boji za Hongkong,“ řekl Reuters 19letý účastník shromáždění Čchan. „Tyto protesty mě přiměly, abych se více zajímal o společnost,“ dodal.

V Hongkongu byli zadrženi aktivisté Wong a Chowová. Sobotní demonstrace je zrušena

Číst článek

Účastníci protestů v Hongkongu požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z omezování svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Původně se přitom začalo demonstrovat proti chystanému zákonu o vydávání podezřelých z trestné činnosti z Hongkongu do kontinentální Číny.

Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat.

Studenti hongkongských vysokých a středních škol v pondělí bojkotují výuku | Foto: Danish Siddiqui | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme