Gayové a lesby v San Francisku věří, že soud potvrdí jejich právo uzavírat sňatky

Nejvyšší soud potvrdí naši rovnoprávnost, věří gayové a lesby v tradiční americké baště homosexuálů - San Francisku. Tribunál ve Washingtonu začal tento týden historicky poprvé rozhodovat o tom, jestli mají páry stejného pohlaví právo uzavírat manželství. A na západním pobřeží Ameriky čekají na verdikt s nadějí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexuálové (ilustrační foto)

homosexuálové (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Castro, San Francisco. Nad křižovatkou vlaje duhová vlajka, plakáty u vchodů do místních barů a klubů slibují netradiční lechtivou podívanou. Gayové a lesby se tady určitě nemusejí bát, že by je někdo napadal kvůli jejich sexuální orientaci, kterou dávají otevřeně najevo.

Právě tady byl koneckonců už v sedmdesátých letech minulého století na sanfranciskou radnici poprvé zvolený otevřeně homosexuální kandidát Harvey Milk. Nejenom na tenhle historický odkaz jsou tu náležitě hrdí. A tak asi není divu, že tady novou právní bitvu před Nejvyšším soudem Spojených států sledují pozorně a s nadějí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory homosexuálů v San Franciscu na rozhodování Nejvyššího soudu USA zachytil zahraniční zpravodaj ČRo Vít Pohanka

„Proč by mi mělo být upřené stejné základní právo, které mají moji heterosexuální kamarádi?“ ptá se Tom původem z Oklahomy. Táhne mu na padesát. Nedoufal prý, že se ještě za jeho života otázka homosexuálních sňatků stane tak významným tématem pro celou americkou společnost. A teď je příjemně překvapený.

„Vývoj v tomhle směru za posledních deset let pokročil tak rychle, že nás to všechny zaskočilo. Udělali jsme větší pokrok než předtím za celá desetiletí,“ libuje si Tom. A v podobném duchu mluví i Ron, který sem přesídlil z Ohia.

Překvapil ho posun veřejného mínění ve prospěch sňatků gayů a leseb. Ještě tak v roce 2005 si myslel, že posazovat něco podobného je špatná strategie. Přišlo mu to příliš riskantní. Dnes už ne.

A v tomto smyslu je i pro kdysi radikální homosexuály na západním pobřeží Ameriky vítězstvím už samotná skutečnost, že se Nejvyšší soud ve vzdáleném Washingtonu začal problematikou homosexuálních sňatků zabývat.

Verdikt očekávaný do konce června jim možná nezaručí právo na manželství v celé Americe. Ale zajistí, že na jejich nároky těžko někdo zapomene.

Vít Pohanka, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme