Lipavský: Řada politiků v Evropě vystřízlivěla. Prohraná válka by ale Rusko mohla změnit

Ministři zahraničí zemí EU v Praze minulý týden kromě zrušení evropsko-ruské vízové dohody řešili, jak do budoucna naložit se vztahy s Moskvou. „Řada politiků v Evropě vystřízlivěla,“ říká šéf české diplomacie Jan Lipavský z Pirátů v podcastu Bruselské chlebíčky. Prozrazuje v něm, co se odehrávalo v zákulisí pražské schůzky. Co prozradí o stížnostech na šéfa unijní diplomacie? A ví, jakou dostal v diplomatických kruzích přezdívku?

Bruselské chlebíčky Praha / Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unijní diplomacie a Rusko

Bruselské chlebíčky | Zdroj: Český rozhlas

„Když Rusko prohrálo válku s Japonskem na začátku 20. století, mělo to velké důsledky na tehdejší Ruskou říši a po první světové válce následovala sovětská revoluce. Válka v Afghánistánu zase vedla ke kolapsu Sovětského bloku. V následujících letech můžeme být svědky něčeho podobného,“ uvažuje v podcastu Bruselské chlebíčky ministr Jan Lipavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lipavský: Prohraná válka by Rusko mohla změnit

Viktora Daňka a Zdeňku Trachtovou zajímalo, zda se minulý týden neopakoval podobný incident jako při prvním českém předsednictví, kdy neformální schůzka ministrů zahraničí na zámku Hluboká skončila odjezdem jednoho z účastníků do nemocnice kvůli nadměrnému požití alkoholu. Jan Lipavský prozradil, kdo ze zahraničních hostů ministerské schůzky se vydal na do pražských restaurací.

Jan Lipavský se Zdeňkou Trachtovou v přenosovém voze | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

Řeč byla také o tom, jak se Lipavskému spolupracuje s více než o dvě generace starším šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem, který místo předsednické země schůzkám ministrů zahraničí šéfuje. Podle diplomatických zdrojů si státy východního křídla EU za zavřenými dveřmi na Borrella v minulosti opakovaně stěžovaly kvůli jeho vystupování a kvůli tomu, že regionu východní Evropy nerozumí.

Proč nepřijede Zelenskyj?

Je namístě zabránit i mladým talentovaným Rusům v přístupu k vízům do Evropské unie? Kdo z mimounijních státníků nejspíš dorazí na říjnový summit na pražském Hradě? A proč do české metropole navzdory původním plánům patrně nedorazí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj?

To jsou jen některé z otázek, na které Jan Lipavský odpovídal v Bruselských chlebíčcích. A došlo také na to, jakou má ministr v diplomatických kruzích přezdívku. Poslechněte si další epizodu podcastu. 

PODCAST BRUSELSKÉ CHLEBÍČKY

Jak se Česku daří reparát v čele Evropy? Bruselské chlebíčky jsou autorským podcastem Českého rozhlasu, který odstartoval v pondělí 20. června. S nadhledem se každý týden dívá do kuchyně českého předsednictví v Evropské unii a servíruje přehlednou formou ty nejdůležitější události okořeněné pikantnostmi ze zákulisí. Chlebíčky pro připravují Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová, Filip Nerad a jejich hosté.

Všechny díly si můžete poslechnout ZDE.

Máte postřehy, tipy nebo připomínky? Pište na bruselske.chlebicky@rozhlas.cz

Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová, Filip Nerad, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme