Příměří dojednané ve Švédsku vydrželo tři dny. V jemenském přístavu Hudajdá opět vypukly boje

Tvrdé boje a letecké údery hlásí z oblasti kolem klíčového jemenského přístavu Hudajdá provládní zdroje a obyvatelé citovaní agenturou AFP. Teprve před třemi dny se přitom zástupci jemenské vlády a povstalců při jednáních ve Švédsku dohodli na příměří, které zahrnuje stažení vládních i povstaleckých jednotek a mohlo by být podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese výchozím bodem pro ukončení bojů a humanitární krize v Jemenu.

Dubaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navzdory příměří propukly v jemenském přístavu Hudajdá boje. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Při nočních bojových akcích bylo zabito nejméně 29 ozbrojenců, z toho 22 povstaleckých Húsíů, řekl nejmenovaný provládní činitel. Jeden z obyvatel přístavu Hudajdá telefonicky agentuře AFP sdělil, že noční střety byly tvrdé a celou noc byl slyšet hluk letadel přelétávajících nad přístavem.

Příměří v klíčovém přístavu Hudajdá. Znepřátelené strany v jemenské válce si potřásly rukou

Číst článek

Guterres ve čtvrtek informoval, že na závěr rozhovorů mezi zástupci jemenských povstalců a vlády, které se konaly od minulého týdne ve Švédsku, bylo dosaženo dohody o příměří v přístavu Hudajdá a celé stejnojmenné oblasti.

Po odchodu vládních i povstaleckých jednotek je mají nahradit složky, které OSN nazývá "místní síly". Monitorování situace zajistí OSN, která také pomůže s distribucí pomoci civilistům.

Jemen sužuje už čtyři roky občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Válka si už vyžádala tisíce lidských životů. Až čtrnácti milionům Jemenců, tedy zhruba polovině obyvatel této arabské země, hrozí podle OSN hladomor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme