Německo v neděli čekají zemské volby v Hesensku a Dolním Sasku

S velkým napětím jsou v Německu očekávány nedělní volby ve dvou důležitých spolkových zemích - Hesensku a Dolním Sasku. Podle expertů by hlasování mohlo výrazně ovlivnit další spolupráci křesťanských a sociálních demokratů na spolkové úrovni. Strany velké koalice se ve volební kampani nezvykle tvrdě vzájemně napadaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela merkelová a Roland Koch | Foto: AFP

V Dolním Sasku všechno nasvědčuje vítězství křesťansko-demokratické unie. V Hesensku ale průzkumy veřejného mínění předpovídají vyrovnané klání. U kormidla se tam chce udržet místopředseda CDU Roland Koch, který svou kampaň postavil na kontroverzních návrzích zpřísnit postihy pro mladistvé delikventy.

V sázce je přitom mnoho. Případná porážka by Kocha jednak připravila o šanci zaútočit na post předsedy CDU, pro křesťanské demokraty by podle všeho znamenala přehodnocení dosavadní strategie ve spolkové vládě.

Další hádankou je, zda se do zemského sněmu probojuje postkomunistická Levice. Samotné překročení pětiprocentní hranice ve velké západoněmecké zemi by pro ni bylo historickým úspěchem. Navíc by pak Die Linke mohla ovlivnit složení nové hesenské koalice.

Jiří Hošek, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme