OVĚŘOVNA: Přepisují Drážďany dějiny? Jen vážné selhání komunikace, vysvětluje tamní radnice

Na sociálních sítích se stále šíří příspěvky o tom, že v Drážďanech „přepisují historii“. Mají to dokládat fotografie, které svědčí o odstranění pamětního nápisu o britsko-americkém bombardování města za druhé světové války. Ve skutečnosti se odstranění nápisu coby památníku plánovalo od roku 2018 a už ho na náměstí nahradila nová pamětní stéla. Lavice s nápisem byla častým terčem vandalů a podle města nebyla důstojným místem pro vzpomínku.

Ověřovna! Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážďany nepřepisují historii. Bombardování na náměstí připomíná nová kovová stéla, nápis byl odstraněný v rámci stavebních prací na náměstí. Radnice přiznala chybu v komunikaci

Drážďany nepřepisují historii. Bombardování na náměstí připomíná nová kovová stéla, nápis byl odstraněný v rámci stavebních prací na náměstí. Radnice přiznala chybu v komunikaci | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Minulost byla vymazána“ nebo „Přepisování historie“. Tak začínají příspěvky uživatelů sociálních sítí, kteří sdílejí dvojicí fotografií z drážďanského náměstí Altmarkt. Jedna zachycuje původní stav pamětního nápisu na kamenné lavičce, který připomínal spojenecké bombardování města za druhé světové války, druhá pak stav stejného místa v polovině ledna, kdy nápis zničehonic zmizel.

Ověřovna! na vlastní kůži

Tento článek vznikl v rámci projektu Ověřovna! na vlastní kůži, kdy si studenti pod vedením novinářů Ověřovny vyzkoušeli, jaké je to ověřovat nepravdivé či zkreslené informace.

Na textu spolupracovali studenti Radim Šenkeřík, Tomáš Glosz, Martin Fruhauf a Radim Černák.

Že nejde o fotomontáž, dokládá článek německého bulvárního deníku Bild, který na odstranění nápisu a reakci veřejnosti upozornil. Šlo ale o přepisování historie a záměrnou snahu „smazat vzpomínku“ na více než 25 tisíc obětí bombardování? To pravda není.

Město situaci vysvětlilo už v polovině ledna ve svém tiskovém prohlášení. Nápis z kamenného ochozu vstupu do podzemního parkoviště, který slouží zároveň jako lavička, byl podle starosty Dirka Hilberta odstraněn v souvislosti se stavebními pracemi na náměstí, které byly plánovány už od roku 2018.

Nedůstojné místo

O odstranění nápisu coby připomínky bombardování Drážďan na náměstí rozhodovala trojice tamních úřadů a pracovní skupina AG 13. Februar, která se od roku 2009 zabývá organizací připomínek drážďanského bombardování. Podle informací deníku Bild, který se odkazuje na náměstkyni starosty pro kulturu Annekatrin Klepschovou, krok inicioval majitel podzemního parkoviště, který vlastní také samotný ochoz s lavičkou.

A proč úřady s odstraněním nápisu souhlasily? Podle vedení města šlo o nedůstojné místo pro vzpomínání. „Umístění rytiny na lavičce bylo opakovaně kritizováno pro jeho nedůstojnost, protože lidé sedí přímo před textem. Opakovaně také došlo k poškození nápisu sprejery,“ popsala radnice důvody.

Přesto vedení radnice přiznalo chybu a za odstranění nápisu bez toho, aby byla celá věc náležitě komunikována, se omluvilo. „Kritika v této věci je oprávněná, protože jsme z komunikačního hlediska jednali extrémně špatně. Když dojde ke změnám na tak citlivém místě pro připomínku, je velmi důležitá proaktivní komunikace,“ omlouval se starosta Hilbert.

Spojenecké bombardování Drážďan, které probíhalo 13.–15. února 1945, na náměstí stále připomíná kovová stéla, která byla v renovované podobě umístěna v blízkosti někdejšího nápisu. Ta ale nepřipomíná pouze 25 tisíc obětí bombardování, ale také německou vinu na rozpoutání druhé světové války a miliony jejích obětí. Znění celého nápisu je v tiskové zprávě.

Památník obětí spojeneckého bombardování Drážďan ze 13.-15. února 1945 na drážďanském hřbitově Heiderfriedhof | Zdroj: ČTK

„Od roku 1945 je 13. únor jedním z nejvýznamnějších vzpomínkových dnů v hlavním městě spolkové země – v Drážďanech. Od té doby byl vzpomínkový den opakovaně politicky využíván a reinterpretován. 13. února se připomínají oběti bombardování v důsledku druhé světové války zahájené Německem a miliony mrtvých nacionálně socialistické tyranie. Drážďany si jsou vědomy své historické odpovědnosti za tyto zločiny proti lidskosti. Tato připomínka vyzývá k udržení a podpoře míru v Evropě a na celém světě,“ zní doplnění původního nápisu.

Oběti bombardování si město každoročně připomínalo do roku 2014 vzpomínkovou akcí u památníku na hřbitově Heiderfiedhof.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme