Zvýšení exportu a snížení nezaměstnanosti. Řecká vláda získala důvěru v parlamentu

Řecký parlament v sobotu vyjádřil důvěru vládě konzervativního premiéra Kyriakose Mitsotakise. Výsledek hlasování se očekával, protože Mitsotakisova Nová demokracie má mezi zákonodárci většinu, píše řecký tisk. V rozpravě premiér slíbil velké změny a zlepšení stavu ekonomiky. Opozice ho však kritizovala za styl vládnutí i výsledky jeho prvního kabinetu, který byl u moci v Řecku od roku 2019 do května letošního roku.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řecký parlament

Nová vláda, v níž zasedají mnozí ministři z prvního Mitsotakisova kabinetu, dostala 158 hlasů z 300 | Zdroj: Reuters

Mitsotakis řekl, že Řecko potřebuje reformy v řadě směrů. „Dostali jsme mandát, abychom tyto změny provedly odhodlaně a rychle,“ řekl v rozpravě. Premiér chce zlepšit hodnocení Řecka v očích mezinárodních investorů, zvýšit export či snížit nezaměstnanost. Nová vláda chce také vést odpovědnou zahraniční politiku. Opozici kritizoval, že stále mluví, jako by byla v předvolební kampani.

Volby v Řecku vyhrála Nová demokracie, uvádí odhady agentur. Má šanci vládnout sama

Číst článek

Opoziční představitelé Mitsotakisovi vytkli výsledky jeho první vlády i styl vládnutí. Předseda socialistické strany PASOK Nikos Andrulakis vytkl premiérovi, že nenechal dostatečně prošetřit údajné nelegální odposlechy telefonů novinářů, politiků a vysokých představitelů státu ze strany tajné služby. Andrulakisův telefon byl mezi těmi, které tajná služba údajně odposlouchávala.

Nová vláda, v níž zasedají mnozí ministři z prvního Mitsotakisova kabinetu, dostala 158 hlasů z 300. Právě tolik poslanců má Nová demokracie. Proti hlasovaly všechny opoziční strany. Opozici v řeckém parlamentu tvoří sedm stran, z nichž tři patří ke krajní pravici, dvě ke krajní levici a další dvě k umírněnější levici.

Nová demokracie získala parlamentní většinu v červnových volbách, kdy využila volební zákon, který sama prosadila. Ten přisuzuje vítězi voleb, který dostane alespoň 25 procent hlasů, prémii. Strana se dostala nad hranici 40 procent hlasů, a proto získala bonus 50 mandátů. Volby byly velkým neúspěchem pro největší opoziční stranu SYRIZA, která získala 18 procent hlasů. Její dlouholetý předseda a bývalý premiér Alexis Tsipras po hlasování rezignoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme