USA se snaží pomoci Japonsku a na západě se připravují na tsunami
Americký prezident Barack Obama přispěchal s ujištěním o pomoci Japonsku, které dnes zasáhlo nejsilnější zemětřesení v historii, navíc doprovázené ničivou vlnou tsunami.
Ministryně zahraničí Hillary Clintonová pak oznámila, že Spojené státy už poslaly za pomoci vojenského letectva chladicí látku potřebnou pro jadernou elektrárnu v oblasti Fukušima, jíž selhalo chlazení.
Rozkaz k pohotovosti a poskytování případné pomoci dostaly všechny americké vojenské posádky v Pacifiku, které mají potřebné prostředky. Pohotovost má také federální úřad pro naléhavé situace. Ten se ale zatím soustřeďuje spíše na přípravy na samotném severoamerickém kontinentu.
Zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka mluví o pomoci USA Japonsku a o přípravách na americkém západním pobřeží na vlnu tsunami v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3
Kvůli vlně tsunami vyvolané zemětřesením v Japonsku vyhlásily pohotovost i americké státy na pacifickém pobřeží. Havaj už následky vlny pocítila. Byli evakuováni lidé z pobřeží, v hotelích u pláží se jen přesunuli do vyšších pater. Neobešlo se to ale bez velkých obav. Nakonec bylo moře jen vzedmuté, místy zaplavilo pobřeží do patnácti metrů, ale nebylo to nijak dramatické.
Na západním pobřeží Spojených států se vzedmuly vlny a voda začala stoupat, ale kvůli charakteru mořského dna záleželo na tom, v jakém místě o kolik. Největší nebezpečí hrozilo podle předpovědí v severní Kalifornii a Oregonu. Na některých místech se zavřely pláže, na jiných si vln naopak užívali surfaři. Los Angeles veřejné pláže nezavřelo, uzavřelo jen některá mola.
Přípravy na tsunami jsou v plném proudu, ale alespoň zatím nejsou hlášené žádné velké škody ani dramatické situace.