V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že bývalý generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček dostal loni odměny téměř 5,5 milionu korun. Vysoké prémie brali i další členové vedení, píší Hospodářské noviny.
Návrh zjednodušuje bodový systém na tři sazby, které budou udělovány podle závažnosti přestupků. Návrh dále zpřísňuje sankce za závažné přestupky, za něž bude hrozit až tříletý zákaz řízení.
Z registračních značek na autech zmizí holografická nálepka, která je měla chránit před paděláním. Ministerstvo dopravy změnu odůvodňuje s tím, že zrušení nálepek přinese úspory.
Motoristé si můžou na bílou registrační značku nechat vyrazit vlastní text společně alespoň s jednou číslicí od 1. ledna 2016. Jedna tabulka přijde na 5000 korun.
Domácí limonádu si vyrábí každý čtvrtý podnik, může si na ni navíc dát marži až 400 procent, píše MF Dnes. A podle Práva ministerstvo dopravy počítalo s větším zájmem o značky na přání.
Přeškrtnutí symbolu Evropské unie, které je na českých automobilech občas vidět, může způsobit až to, že auto bude ze strany úřadů a policie hodnocené jako vozidlo bez registrační značky.
Všimli jste si na registračních značkách nových stříbrných známek? Objevili se už asi na půl milionu bílých tabulek. Nalepené jsou v místě, kde dřív bývala známá zelená známka za emise.
Možnosti nechat si na poznávací značku svého auta napsat svůj vlastní text využilo za první rok 5211 řidičů. Vyplývá to z dat ministerstva dopravy k 29. prosinci. Více než 4800 značek už je umístěno na autech po celé České republice, zbytek jsou nevyřízené žádosti a registrace, řekl mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar.
Přes 300 Pražanů si už požádalo o registrační značku na přání. SPZ se jmény nebo speciálními číselnými kombinacemi jsou letošní motoristickou novinkou a v metropoli je o ně zájem. Nejpozději za dva měsíce tak v ulicích potkáme například motorku s registrační značkou HELLB0Y.
Několikahodinové fronty stáli od rána majitelé aut na registrační značky na přání. Dnes o ně mohli první den žádat na registrech vozidel. V Praze na Vyšehradě čekali lidé už od noci.
Žádosti o registrační značku na přání přijmou úředníci poprvé v pondělí 4. ledna. Motoristé si za poplatek 5000 korun budou moci do registrační značky vylisovat vlastní kombinaci čísel, své jméno nebo přezdívku. Zakázaná jsou ale některá písmena a vulgarismy.
Už od ledna příštího roku můžou mít motoristé na svém autě SPZ s vlastním textem. Za poplatek 5000 korun si řidiči budou moci nechat do registrační značky vylisovat vlastní kombinaci čísel nebo například oblíbenou přezdívku. Ministerstvo dopravy novinku již dříve několikrát odložilo.
Motoristé, kteří mají auto v depozitu déle než dva roky, o něj mohou administrativně přijít. Do konce roku musí nahlásit místo a účel dočasného vyřazení auta z registru, jinak ho úředníci vymažou z evidence a nebude možné ho opět přihlásit k provozu. Podle aktuálních údajů se to týká ještě několika desítek tisíc aut.
Prezident Miloš Zeman zůstává věrný českým vozům. Na Pražském hradě dnes od zástupců automobilky Škoda Auto převzal nový Superb v nejvyšší výbavě. Černou limuzínu zdobí prezidentská standarta na blatníku, registrační značka 4AJ 8694 ale ničím nevyniká. Současná flotila prezidentských vozů totiž nepoužívá VIP čísla.
Řada politiků na Vysočině vozí na svých autech takzvané protekční značky. Třeba bývalá starostka Žďáru donedávna měla vůz se značkou se samými nulami, starosta Moravských Budějovic má registrační značku 5678 a číslo 3737 stále ještě vozí na autě bývalý starosta Třebíče. Politici tvrdí, že jim tyto značky někdy způsobují víc problémů než užitku.
Registrační značku auta na přání si budou moci řidiči pořídit nejdříve od roku 2016. Původně měli mít možnost vybrat si kombinaci písmen a čísel o rok dříve, ale Poslanecká sněmovna dnes rozhodla o novém termínu. Rozhodnutím poslanců se odkládá i další chystaná novinka – povinné kamery ve stanicích technické kontroly. Příslušnou novelu zákona nyní dostane k projednání Senát.
Francouzská vláda výrazně omezila provoz aut v Paříži a okolí. Kvůli smogu dnes na silnice mohou vyjet pouze auta s lichou poznávací značkou. Zásah vlády, kterým bojuje proti silnému znečištění ovzduší, ale není mezi lidmi příliš populární.
Tendr na nového dodavatele registračních značek je hotový. V České televizi to řekl končící ministr dopravy Zdeněk Žák. Značky už 13 let ministerstvu dodává společnost Hicon, která zakázku získala bez soutěže. Jde navíc o jeden z nejdelších kontraktů, který kdy resort dopravy uzavřel.
Řidiči ve Vysokém Mýtě si mohou vybrat poznávací značku - zatím si ale nemohou sami určit, jaká písmena nebo číslice na ní budou. To bude možné až v roce 2015 za poplatek 5 tisíc kroun.
Senátoři hladce schválili zákon, který umožní od roku 2015 vydávat registrační značky na auta na přání a zjednodušuje registraci aut. Novela teď jde k podpisu prezidentovi.
Poslanci dnes schválili novelu zákona, která umožní pořídit si na auto registrační značku na přání. Pokud návrh projde Senátem a podepíše ho prezident, lidé si budou moci o speciální značku zažádat od 1. ledna 2015.
Motoristé by mohli mít už od poloviny příštího roku na svých autech registrační značky podle vlastního přání. Umožnit to má novela zákona, kterou dnes poslanci projednali a podpořili v prvním čtení. Značky na jedno vozidlo by měly stát 10 tisíc korun.
Dodavatel registračních značek - brněnská společnost HICON ročně inkasuje podle dostupných informací od ministerstva dopravy 200 milionů korun. Majitel firmy Bamaz Zbyněk Pařízek upozorňuje na údajně nevýhodnou smlouvu ministerstva dopravy.
Za výrobu registračních značek stát platí každý rok zhruba o sto milionů korun víc, než by musel. Už tři roky totiž ministerstvo dopravy čeká s vypsáním nového výběrového řízení, a tak zhruba 200 milionů korun ročně stále inkasuje firma HICON. Proti tomu marně protestuje konkurence. Tvrdí, že značky dokáže vyrobit až o polovinu levněji. Antimonopolní úřad věc šetřil ale nedošetřil – vše je prý promlčeno.
Ministerstvo dopravy chce příští rok uskutečnit myšlenku, se kterou si pohrává už mnoho let - prodávat registrační značky aut na přání jejich majitelů. Poznávací značky na přání jsou přitom v jiných evropských zemích běžnou věcí.