Podle náměstkyně ministra kultury Kateřiny Kalistové je cílem kultivovat veřejný prostor. Loni podle společnosti CEEC Research vypsaly stát a samosprávy 128 stavebních zakázek nad 150 milionu korun.
Je podepsaný pod venkovními šachovými stolky a piány v ulicích, založil několik kaváren a inicioval třeba akce Malostranské dvorky nebo Mozart na poště. Své projekty nevymýšlí, ale nechává se unášet.
Základní typy využití jsou tři – kavárny, galerie a veřejné toalety. Typy architektonického řešení jsou dva – jedno se týká kobek na Rašínově nábřeží, které budou mít velkoplošné kruhové prosklení.
Radnice vyčlení peníze a obyvatelé sami navrhnou projekty, kterými by chtěli zlepšit veřejný život. Na konci je pak třeba nové hřiště. To je princip takzvaného participativního rozpočtu.
Během festivalu Meeting Brno mohou lidé hlasovat o ženě, která by si zasloužila mít ve městě sochu. Festival tak chce upozornit na výrazný nepoměr mezi sochami mužských a ženských osobností v Brně.
Žijete v Praze a zajímá vás, jak se vaše čtvrť v nadcházejících letech změní? Dnes už to zjistíte snadno. Jak na to, popsal v rozhovoru pro Radiožurnál popularizátor architektury Adam Gebrian.
Prostory s hlínou, které obklopují stromy rostoucí v městské zástavbě měli zkrášlit ulice. Jenže v praxi bývají často nepříliš vábná a plná odpadků. V Praze se situace mění k lepšímu.
ROZHOVOR: Třicet tři měst, třicet tři míst a třicet tři osobních příběhů. Tak by se dal ve zkratce popsat knižní debut Michaely Hečkové. Jde o první publikaci, která podrobně mapuje veřejný prostor českých regionů. A to prostřednictvím příběhů lidí, kteří nad svými městy nezlomili hůl a snaží se je různými způsoby oživit – provozují galerie, sousedské slavnosti nebo provozují kavárny. "Menší města potřebují angažované profesionální a aktivní lidi stejně jako metropole," říká autorka.
Ostrava dnes zpřístupní další část svého industriálního bohatství. Po bývalých hutích nebo plynojemu se k životu probouzí také pozůstatek koksovny Karolina – takzvané Trojhalí. V památkových halách nedaleko historického centra vzniklo po nákladné rekonstrukci zastřešené náměstí a sportoviště.
Praha má manuál pro tvorbu veřejného prostoru šitý na míru. Víc než rok na něm pracovali odborníci z Kanceláře veřejného prostoru Institutu plánováni a rozvoje. Díky nim vznikla příručka, do které už teď můžou nahlédnout nejen architekti, ale všichni zástupci městských organizací, kteří se podílejí na proměně a rozvoji metropole. Manuál radí a ukazuje principy, podle kterých je možné vytvořit ideální veřejný prostor.
Pražská Letná se v posledních letech stala místem pro městské výletníky. Za hezkého počasí tam lidé sedí u piva, relaxují anebo jezdí na kolečkových bruslích.
Festival o lidech, umění a veřejném prostoru Street For Art se letos opět usídlil do pražského centrálního parku poblíž metra Opatov. Jeho čtvrtý ročník nabízí přednášky, diskuse, workshopy, divadlo a také aktivní zapojení se do vytváření veřejného prostoru.