Tři scénáře případného konfliktu Ruska s NATO
Na východ Ukrajiny se v posledních dnech stahují desetitisíce ruských vojáků a tisíce kusů bojové techniky. Schyluje se tu ke zřejmě rozhodující bitvě rusko-ukrajinské války, jejímž výsledkem by mělo být přinejmenším obsazení celé Luhanské a Doněcké oblasti Ukrajiny a také definitivní zbudování suchozemského koridoru, který by ruské pevninské území spolehlivě spojil s Krymským poloostrovem.
Západ pomáhá, jak může, ale zároveň se za každou cenu chce vyhnout přímému konfliktu NATO s Ruskem.
Oficiálně Kyjev neustále zdůrazňuje, že aby měl šanci odrazit ruský nápor na Donbas, naléhavě potřebuje další dodávky protitankových a protileteckých střel, odpalovaných z ramene, jež ukrajinští vojáci tak úspěšně uplatňují od samého počátku války. Dodávky sice pokračují, ale ukrajinská strana požaduje víc.
V pondělí prezident Zelenskyj ve svém pravidelném nočním projevu znovu důrazně upozornil, že jeho země potřebuje taky tanky, bojové letouny, bitevní drony a pokročilé systémy protivzdušné obrany – především proto, aby dokázala čelit ruským úderům ze vzduchu, nemilosrdně likvidujícím strategické zásoby pohonných hmot a další podobné cíle.
Pokerová partie
Západ včetně České a Slovenské republiky už na tomto poli ledacos podnikl, ale čím více těžkých zbraní Ukrajina dostává, tím větší je nebezpečí zatažení aliančních armád do přímého konfliktu s Ruskem. Podle severoatlantických expertů existují v zásadě tři scénáře takovéhoto hypotetického střetu.
Zaprvé: Protilodní střela, dodaná aliancí a odpálená ukrajinskou pobřežní obranou například v Oděse, potopí ruskou válečnou loď. Přitom zahyne na 100 námořníků a několik desítek příslušníků námořní pěchoty. To by byly značné ztráty a Putin by byl nucen nějak reagovat.
Zadruhé: Rusko zasáhne raketami kolonu s vojenskou technikou pro Ukrajinu ještě na území členské země NATO, například Polska či Slovenska. Pokud Severoatlantická strana bude mít ztráty, měl by zafungovat článek 5 Washingtonské smlouvy a celá aliance by měla takto napadenou zemi začít bránit.
A konečně zatřetí: Během prudkých bojů o Donbas dojde k výbuchu ve specifickém průmyslovém objektu, z nějž uniknou otravné plyny. Pokud se dokáže, že je to dílo ruské armády a že ta se takového činu dopustila úmyslně, je nějaká reakce NATO opět nevyhnutelná.
Jeden vysoký alianční hodnostář, který si nepřál být jmenován, k tomu říká: „Pokoušíme se Ukrajině poskytnout jakoukoli myslitelnou pomoc vyjma třetí světové války. Problém je v tom, že Putin je lepší pokerový hráč než my.“
Co k tomuto výroku dodat? Už asi jen to, že pokerová partie se zatím naprosto nejasným koncem pokračuje.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Turkovo moře po kolena aneb Jak leadership nevypadá
Kateřina Perknerová
Ceny bytů východní Evropy doslova explodovaly
Julie Hrstková
Za papežem Františkem truchlí i Blízký východ
Jan Fingerland
Trump ničí dolar. Už není bezpečným přístavem
Tereza Zavadilová