Prezident jmenuje šéfa ČSSD Sobotku předsedou vlády. 83 dnů po volbách

Prezident Miloš Zeman jmenuje předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku premiérem. 42letý Sobotka se stane 11. předsedou vlády samostatné České republiky. Na jmenování čekal ze všech svých předchůdců nejdéle, celkem 83 dnů od sněmovních voleb. Musel navíc splnit dvě podmínky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

To, že předsedu ČSSD jmenuje premiérem, oznámil prezident Zeman na konci minulého týdne.

„Pan Sobotka splnil podmínky, které jsem mu uložil,“ řekl agentuře Reuters v předvečer schůzky s Bohuslavem Sobotkou.

„Když jsem ho pověřoval jednáním o sestavení vlády na základě svého předchozího prohlášení, že půjde o člověka, který bude z vítězné strany a bude vedením této vítězné strany doporučen, tak jsem mu dal jako podmínku, aby si zajistil sněmovní většinu,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jmenování Bohuslava Sobotky premiérem mluvil v Ranním interview na Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu Petr Hartmann

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se na cestě k premiérskému postu musel vypořádat s vnitrostranickým pučem a dohodnout podmínky společného vládnutí s hnutím ANO a KDU-ČSL.

Jako premiér by chtěl obnovit důvěru občanů v politiku: „My tady nemáme jenom rozhašený stát, který potřebuje vyspravit a rekonstruovat, ale máme tady především obrovskou nedůvěru občanů v politiku, v politické strany, v demokratické instituce našeho státu. Já si myslím, že jedním z velkých úkolů nové vládní koalice bude alespoň část této důvěry občanům vrátit.“

Po jmenování premiérem dostane Bohuslav Sobotka policejní ochranku

Číst článek

Dalším krokem prezidenta Miloše Zemana bude jmenování vlády. „Tam existuje ještě jedna podmínka, která se týká přijetí zákona o státní službě alespoň v prvním čtení,“ upozornil.

Služební zákon začnou poslanci projednávat v úterý 21. ledna. Vládu by pak měl Miloš Zeman jmenovat do konce tohoto měsíce. Tři týdny poté by měla v Poslanecké sněmovně požádat o důvěru.

Věra Pfeifferová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme