Odborná studie má Novému Městu nad Metují pomoct vyřešit problémy s parkováním

Nové Město nad Metují vsadilo na odborníky a nechalo vypracovat studii s názvem Doprava v klidu. Z návrhu opatření vyplývá, že je třeba zjednosměrnit některé ulice nebo vybudovat parkovací zálivy, aby řidiči mohli parkovat tak, jak mají. S výsledky se mohli seznámit zastupitelé města, ale na prezentaci jich přišla necelá polovina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na náměstí a zámek v Novém Městě nad Metují. | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo, Karelj

„Tím zásadním nešvarem je, že panuje jakési zvykové právo, kdy řidiči jsou zvyklí parkovat tak, že vystoupí z vozidla a mají to pár kroků do svého domu. Je to samozřejmě na úkor plynulosti i bezpečnosti,“ říká Jan Kovařík ze zpracovatelské firmy.

Tento problém se týká například sídliště Malecí nebo oblasti Na Františku. Samostatnými částmi jsou i Husovo náměstí v historickém centru města nebo silnice první třídy číslo 14, která vede centrem. Odborníci navrhují mnohá řešení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O závěry studie, která má zlepšit parkování v Novém Městě, se zajímala KristýnaStanderová

„Jednak jsou to dopravně-organizační opatření, to znamená zjednosměrnění ulic, návrh na dobudování nových parkovacích kapacit, ať už je to vyznačení parkovacích pruhů, případně vybudování parkovacích zálivů a můžou to být i klasické parkovací plochy,“ popisuje Kovařík.

Ulic, ze kterých by měly být jednosměrky, je v návrhu hodně. Některým obyvatelům se už teď nelíbí, že by se domů dostávali velkou oklikou. Tato opatření jsou ale podle Jana Kovaříka důležitá.

„Ve chvíli, kdy zjednosměrním nějakou ulici, tak je to především z důvodů, že napravím stávající stav, kdy se tam nelegálně parkuje. Ve chvíli, kdy to není pořádně kontrolováno, řidiči nejsou nuceni, aby parkovali v souladu s pravidly silničního provozu,“ dodává Kovařík.

O konkrétních opatřeních rozhodnou zastupitelé

Podle některých zastupitelů by studie měla být rozšířena o dlouhodobý výhled. Myslí si to i Vilém Maur ze sdružení Volby pro město.

„Je to správné řešení z hlediska dosaženého výsledku, protože některé věci je třeba řešit už na základě současné situace. Ale je potřeba uvažovat o vlivech, které budou ovlivňovat situaci v horizontu třeba příštích deseti let, a ty do koncepce postupně také začleňovat, aby to řešení potom bylo dostatečné,“ podotkl.

Navrhovaná opatření nejsou pro město závazná. „Nabízí alternativy řešení a bude pak záležet na zastupitelích, která z opatření vyberou a co bude realizováno,“ připomíná místostarostka z ODS Bronislava Malijovská.

Jisté je, že město bude z finančních důvodů zavádět dopravní opatření postupně. A bude s nimi předem a podrobně seznamovat obyvatele.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme