Zpravodaj ČRo: V povodní sužovaném Datchetu na Temži pomáhají i princové William a Harry

V následujících dvou dnech má v některých částech Velké Británie spadnout tolik srážek, co obvykle za celý měsíc. Dál se tak pravděpodobně zhorší povodňová situace na řekách v jižní Anglii. Podle úřadů může velká voda o víkendu zatopit další asi tisícovku domů. Jak zjistil zpravodaj Českého rozhlasu v Datchetu, jedné z nejpostiženějších vesnic na Temži, dokonce pomáhají i princové William a Harry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň na Temži v jihoanglickém Datchetu | Foto: Jiří Hošek

„Oba princové na sobě měli holinky a pracovní oděvy. Naskočili do dodávky, kde už sedělo několik příslušníků ozbrojených sil, a vydali se někam pomáhat,“ popisuje zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

V Datchetu se situace mírně zlepšila, ale lidé se tam stále brodí po kotníky, místy až po kolena ve vodě. Prakticky všechny domy jsou chráněny pytli s pískem. Na místě pomáhají vojáci i hasiči, někteří přijeli až ze vzdáleného hrabství Norfolk, odkud to do Dachetu trvá skoro čtyři hodiny jízdy autem.

Nedaleko obce leží také asi nejznámější soukromá chlapecká škola ve Velké Británii – Eton College. Škola, která dala Británii už několik premiérů, je zaplavena poprvé od roku 1947.

Studenti nemohou už týdny využívat sportoviště a vedení školy proto vyhlásilo prázdniny. Starší chlapci ze školy odjeli včera, ty mladší si rodiče vyzvednou dnes odpoledne.

Povodeň na Temži v jihoanglickém Datchetu | Foto: Jiří Hošek

Cenné pytle s pískem

Takřka samostatným platidlem se během záplav staly pytle s pískem. V některých oblastech jich mají kritický nedostatek, v Datchetu se dokonce kradou. Lidé tak hlídají nejen stav vody, ale i samotné pytle, které mají jejich domy před povodní ochránit.

V některých oblastech si místní úřady účtují za jeden pytel s pískem 30 liber, což už kritizoval i premiér David Cameron. Jinde se zase našli lidé, kteří pytle prodávají za 50 až 60 liber za kus. Běžně jsou přitom k dispozici zadarmo.

Vydatné srážky dál zhorší povodňovou situaci, varují britští meteorologové

Číst článekJiří Hošek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme