Zpravodaj ČRo: V povodní sužovaném Datchetu na Temži pomáhají i princové William a Harry

V následujících dvou dnech má v některých částech Velké Británie spadnout tolik srážek, co obvykle za celý měsíc. Dál se tak pravděpodobně zhorší povodňová situace na řekách v jižní Anglii. Podle úřadů může velká voda o víkendu zatopit další asi tisícovku domů. Jak zjistil zpravodaj Českého rozhlasu v Datchetu, jedné z nejpostiženějších vesnic na Temži, dokonce pomáhají i princové William a Harry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň na Temži v jihoanglickém Datchetu | Foto: Jiří Hošek

„Oba princové na sobě měli holinky a pracovní oděvy. Naskočili do dodávky, kde už sedělo několik příslušníků ozbrojených sil, a vydali se někam pomáhat,“ popisuje zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

V Datchetu se situace mírně zlepšila, ale lidé se tam stále brodí po kotníky, místy až po kolena ve vodě. Prakticky všechny domy jsou chráněny pytli s pískem. Na místě pomáhají vojáci i hasiči, někteří přijeli až ze vzdáleného hrabství Norfolk, odkud to do Dachetu trvá skoro čtyři hodiny jízdy autem.

Nedaleko obce leží také asi nejznámější soukromá chlapecká škola ve Velké Británii – Eton College. Škola, která dala Británii už několik premiérů, je zaplavena poprvé od roku 1947.

Studenti nemohou už týdny využívat sportoviště a vedení školy proto vyhlásilo prázdniny. Starší chlapci ze školy odjeli včera, ty mladší si rodiče vyzvednou dnes odpoledne.

Povodeň na Temži v jihoanglickém Datchetu | Foto: Jiří Hošek

Cenné pytle s pískem

Takřka samostatným platidlem se během záplav staly pytle s pískem. V některých oblastech jich mají kritický nedostatek, v Datchetu se dokonce kradou. Lidé tak hlídají nejen stav vody, ale i samotné pytle, které mají jejich domy před povodní ochránit.

V některých oblastech si místní úřady účtují za jeden pytel s pískem 30 liber, což už kritizoval i premiér David Cameron. Jinde se zase našli lidé, kteří pytle prodávají za 50 až 60 liber za kus. Běžně jsou přitom k dispozici zadarmo.

Vydatné srážky dál zhorší povodňovou situaci, varují britští meteorologové

Číst článekJiří Hošek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme