Ústeckou soutěž amatérských filmařů 'Střekovská kamera' vyhrála prvotina tvůrců z Litoměřic

V konkurenci více než čtyřiceti amatérských filmů obstála na přehlídce "Střekovská kamera" prvotina "Márinka". Hlavní cenu si z Ústí nad Labem do Litoměřic odvezli vysokoškoláci Marta Vančurová a Lukáš Janičík. Soutěže se účastní autoři z celé republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z oceněného krátkého filmu Márinka | Foto: Márinka - krátký film

„Je to vlastně o setkání vyhaslého učitele, který je znuděný svou prací. Dostane možnost vyučovat malou holčičku, která nemůže ven pro určitý handicap, nechci to prozrazovat. Jde tam o vzájemné obohacení, co on dokáže předat jí a co ona jemu,“ vysvětlila Marta Vančurová.

Film se inspiroval povídkou Márinka o Karla Hynka Máchy nebo spíš vzpomínkou na ni.

„Pro mě, jako pro dítě, byla velmi emocionální, zapamatovala jsem si z ní nějaký pocit. My jsme to dělali v rámci kurzu a jako námět jsem napsala tohle. A pak jsem zjistila, že je ta povídka úplně jiná, že jsem si to jako dítě úplně přetvořila po svém,“ dodala studentka práv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na festivalu amatérských filmů Střekovská kamera natáčela reportérka Gabriela Hauptvogelová

Dílu Márinka dala hlas i producentka České televize z Ostravy Lenka Poláková, která filmy hodnotila. „Je to velmi citelné, niterné, minimalistické, ale přesto hrozně lidské sdělení,“ popsala Poláková.

Ve vítězství "Márinky" doufala i Ústečanka Mária de la Renotièrová, která natáčí filmy už přes 30 let.

„Tam byla taková nějaká zvláštní poezie, zvláštní duše a ještě ztvárněná filmově, tak to mě dostalo. A to je pro nás filmaře to nejtoužebnější přání takhle toho diváka usadit. A je to nejtěžší,“ uvedla filmařka.

Součástí přehlídky byla i diskuse autorů s lektorem - tentokrát jím byl plzeňský režisér a producent Jan Loučím. Poměrně vzrušená debata se rozvinula kolem morbidních záběrů ve filmu "Poslední vzpomínka" mladičké filmařky Pavlíny Taubingerové z Brna, které lektor kritizoval.

Z oceněného krátkého filmu Márinka | Foto: Márinka - krátký film

Přirovnal ho k ruským filmům. „Ten postoj k životu má trochu jiné rozměry a jiný pohled na svět než máme my, ale mě docela překvapilo, jaké morbidity lze do toho filmu vložit. Filmově to nebylo udělané špatně, ale obsahově s tím mám problém,“ vysvětloval svůj postoj Jan Loučím.

Rozhodně to ale neznamená, že by se začínajíci autoři měli kritiky zaleknout a zahodit kameru.

„U těchto filmů je naprosto úžasné, že je musí vytvořit, že mají nějaký přetlak a chtějí těm ostatním lidem něco sdělit. Nikdo je k tomu nenutí. Oni to dělají sami z vlastního zájmu, vlastního zaujetí, chtějí to ukázat svým kamarádům a kolegům. A v tom je to úplně neuvěřitelné,“ dodala producentka Poláková.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme