Rusko slíbilo pomoc s propuštěním zadržených pozorovatelů OBSE

Osud členů mise OBSE zajatých ve východoukrajinském Slavjansku je pořád nejasný. Doteď se s nimi nepodařilo navázat kontakt. Vojenské pozorovatele, mezi kterými je i jeden Čech, zadrželi v pátek proruští separatisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté projíždějí v obrněném transportéru ulicemi východoukrajinského Slavjansku | Zdroj: Reuters

Rusko prohlásilo, že udělá pro propuštění vojenských pozorovatelů, mezi kterými jsou kromě Čecha tři Němci, Dán, Polák a Švéd, maximum. Vůdce slavjanských separatistů Vjačeslav Ponomarjov tvrdí, že jej nikdo z Moskvy nekontaktoval.

Zajatí pozorovatelé jsou nadále chápáni jako špioni ze znepřátelené Severoatlantické aliance. Podle Ponormarjova u sebe měli usvědčující důkazy:

„Našli jsme u nich mapy s vyznačenými stanovišti naší domobrany. To je nezpochybnitelný důkaz výzvědné činnosti pod maskou pracovníků OBSE. A pokud je nám známo, mise OBSE nepředpokládá účast vojáků, kteří mohou vstoupit na naše území a zabývat se našimi objekty.“

Zajatí pozorovatelé OBSE tak budou prý vyměněni pouze za stoupence separatistů, které uvěznily ukrajinské úřady věrné současné vládě v Kyjevě.

Ozbrojení obránci Slavjansku, kde jsou údajně zadržovaní zmínění vojenští pozorovatelé, ale téměř odmítají se zahraničními novináři komunikovat.

Martin Dorazín, Alexander Tolčinský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme