Víkend otevřených zahrad ukáže návštěvníkům jindy nepřístupná místa

I běžně uzavřené zahrady si mohou návštěvníci prohlédnout v rámci Víkendu otevřených zahrad. Tato akce vznikla ve Velké Británii a koná se vždy druhý víkend v červnu. Zahrady se otevřou v celé České republice a nebudou chybět ani ty na jihu Čech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klášter Zlatá koruna, ve kterém začíná akce Fleur de lys | Foto: Adriana Krobová

Po oba víkendové dny má připravené speciální komentované prohlídky třeba klášter Zlatá Koruna.

„V rámci těchto prohlídek se návštěvníci dostanou do zákoutí kláštera, kam se běžně nedostanou. Zároveň se dozvědí o zvláštnostech zlakorunských stromů nebo o nedochovaných klášterních zahradách, které byly zachyceny na takzvaném Matzově plánu už v roce 1787,“ říká Jitka Skořepová, mluvčí Národního památkového ústavu České Budějovice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kam se mohou návštěvníci na jihu Čech podívat v rámci Víkendu otevřených zahrad, zjišťovala Kristýna Barchini

Chybět podle ní nebudou také informace o vodních cestách a stavbách kláštera, které souvisejí s řádem Cisterciáků, nebo o takzvaném předklášteří, což byly domky řemeslníků pracujících pro klášter.

„Takovou zajímavostí je, že zlatokorunský klášter je proslulý množstvím slunečních hodin,“ doplnila Skořepová.

O víkendu se zahrady otevřou také v Chelčicích na Strakonicku, Semenci a Rudolfově na Českobudějovicku a v Chlumanech na Prachaticku.


Zvětšit mapu

Kristýna Barchini Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme