Dříve tady slavili brazilský titul, nyní v chudinské čtvrti Jacarezinho MS nefandí

Brazílie žije fotbalem, ale mnoho Brazilců mistrovství světa nepovažuje za svůj svátek. A to dokonce i na místech, která jsou s fotbalem navždy spojená. Třeba v chudinské čtvrti Ria de Janeiro Jacarezinho. Když Brazílie získala čtvrtý titul mistrů světa, tady slavili ještě víc. Pohár nad hlavu totiž zvedal místní rodák Romário. Nad výhrami „Kanárků“ tady ale dnes všichni nejásají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amatérský fotbalista Eder - vlevo - fotbal miluje. Brazilské reprezentaci ovšem fandit odmítá, Mistrovství světa totiž odmítá.jpg

Amatérský fotbalista Eder - vlevo - fotbal miluje. Brazilské reprezentaci ovšem fandit odmítá, Mistrovství světa totiž odmítá.jpg | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Před zápasem se rozcvičují dvě party amatérských fotbalistů. Do umělé trávy pere jihoamerické slunce.

Z tribuny se třemi oprýskanými betonovými stupni nezaujatě přihlíží pár místních výrostků. Kolem hřiště je vysoký plot, za ním na jedné straně kontejner se zapáchajícími odpadky.

„Mistrovství nepřinese nic“, rozčiluje se Eder a natahuje si stulpny. Je mu 30 let, je nejmladší z družstva a podle fyzičky a profi fotbalového vybavení bude asi z týmu nejlepší. Není divu, sportem se i živí jako trenér v posilovně a klubu bojových umění. Fotbal je jeho vášeň.

Přehrát

00:00 / 00:00

V chudinské čtvrti Ria de Janeiro Jacarezinho natáčel David Koubek

„Na lístek musí člověk z naší sociální skupiny šetřit půl roku“, říká a ukazuje směrem ke stadionu Maracana, který je odsud pár stanic metrem. A proto letos Brazílii nefandí.

Jenže to už nevydrží fotbalistův kamarád Jefferson, ten to tak ostře nevidí. Svůj názor může říct, až když Ederovi zvoní telefon.

„V ulicích je veselo, jde o velkou oslavu, velký svátek. A přijela spousta lidí z ciziny. Jen peněz se utratilo hodně,“ přiznává Jeffeson.

„A jsou to moje peníze,“ mísí se znovu do hovoru vehementně Eder, který položil telefon. „Postavili to za veřejné peníze, takže za ty moje, na které jsem se něco napotil. A z těch se mi nic nevrátí. Zůstane to pro bohaté,“ dodává Eder.

Fotbalové hřiště s názvem Abóbora, čili dýně, trochu připomíná stadiony pro šampionát v Brazílii. Nádherné, až zrak přechází, ale když se rozhlédnete, raději oči přimhouříte. Kolem dokola chudinská čtvrť, nuzné domy.

V takovýchto podmínkách se hraje fotbal v chudinské čtvrti Jacarezinho v Riu de Janeiro | Foto: David Koubek

Není tu pořádná kanalizace, děti chodí do špatných škol, a do nemocnice místní nechodí raději vůbec. V tomhle ohledu se nezlepšilo nic, ani přes sliby politiků.

„Proto řekl Romário to, co řekl. Je to pravda. On se tady narodil a vyrostl, takže moc dobře ví, o čem mluví,“ naráží Eder na slova slavného fotbalisty, že mistrovství bude největší zlodějina v historii.

Teď s ním souhlasí spousta lidí tady v Jacarezinho i v celé Brazílii. Mistrovství světa má řada z nich za humny, ale slíbené zlepšení života v nedohlednu.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme