Bubka stále drží tyčkařský rekord. Venku ho už 20 let nikdo nepřeskočil

Přesně před dvaceti lety překonal Sergej Bubka světový rekord ve skoku o tyči. V italském Sestrierre přeskočil laťku ve výšce 614 centimetrů a tento výkon je dodnes na čele světových venkovních tabulek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padesátiletý Sergej Bubka dnes působí v Mezinárodním olympijském výboru | Zdroj: Reuters

Bubka už drží pouze venkovní rekord. Skok o tyči je totiž jedinou disciplínou, ve které atleti předvedli v hale lepší historický výkon než v letní sezoně na otevřeném stadionu.

Halový, dalo by se říci absolutní tyčkařský světový rekord, drží od letošního února Francouz Renaud Lavillenie. Ten skočil na mítinku v Doněcku 616 centimetrů a o centimetr překonal halový rekord Sergeje Bubky, který mu tleskal v hledišti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na rekord Sergeje Bubky zavzpomínal s Petrem Králem reportér ČRo Jakub Marek

V současnosti padesátiletý Sergej Bubka vždy byl a stále je maximalistou a stoprocentním profesionálem. „Vždycky jsem se snažil zlepšovat svou techniku a výkony. Dělal jsem svou práci nejlépe, jak jsem mohl, a jsem spokojený s tím, co jsem dokázal. Dával jsem atletice opravdu všechno,“ říká sám rekordman.

Navíc měl ukrajinský tyčkař skvělé fyzické parametry, byl rychlý a v neposlední řadě psychicky odolný. To je zvlášť ve skoku o tyči velmi důležité.

K výkonu 614 centimetrů mu tehdy pomohlo i vysokohorské prostředí. Italské zimní středisko Sestrierre leží více než 2000 metrů nad mořem, tím pádem je tam řidší vzduch a sportovec nepřekonává takový odpor. Někteří závodníci tam ale měli problémy s proměnlivým větrem.

Pokořitel Bubkova halového rekordu, Francouz Renaud Lavillenie se vymyká jakýmkoli předpokladům. Skáče si svojí vlastní technikou, rozběh má například úplně jiný, než bychom našli v učebnicích. A podobné je to i v jeho technice.

Přestože dnes už Bubka nedrží absolutní rekord, venku se k němu nikdo blíž než na 9 centimetrů nepřiblížil.

Renaud Lavillenie už absolutní Bubkův rekord překonal | Foto: Reuters

Jakub Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme