Hotel Palace v centru Ostravy se nejspíš změní na kampus pro studenty

Ze zchátralého hotelu Palace v centru Ostravy má vzniknout univerzitní kampus pro asi 350 studentů. Historický komplex budov chtěl přitom nechat jeho původní majitel zbourat. Městu se nové využití hotelu líbí a chce ho zařadit do projektů, které jsou součástí Integrovaného plánu rozvoje města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzitní vzdělání. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Dříve vyhlášený hotel Palace v centru Ostravy mohl skončit jako hromada sutin. Jeho předchozí majitel už měl v ruce demoliční výměr.

„Možná, pokud by nepřišla krize, tak už by ten dům byl zbořený. Ale oni ho koupili s tím, že ho chtějí zachovat a že tam udělají studentské koleje. Požádali město v rámci integrovaného projektu rozvoje, abychom jim dali dotaci,“ popisuje primátor Ostravy Petr Kajnar z ČSSD.

Právě na město se totiž nový majitel, společnost Sedm stromů, obrátila s žádostí o finanční pomoc. A nejspíše bude úspěšná, protože radním se myšlenka líbí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivy Havlíčkové o přestavbě bývalého hotelu Palace v Ostravě na univerzitní kampus

„Jednak oživení centra, jednak atraktivita Ostravy, všem se to líbilo, takže jsme to odsouhlasili. Definitivně k tomu musí dát souhlas zastupitelstvo,“ říká ostravský primátor.

Koleje v centru města by byly výhodné, jak potvrzuje například jeden ze studentů ekonomické fakulty Vysoké školy báňské, který musí dojíždět do školy až z dvacet kilometrů vzdálené Poruby:

„Já už to teď moc neřeším, protože studuju poslední rok, ale pro někoho by to bylo výhodné, protože hodně lidí jde radši na privát než na kolej. Prostě to mají daleko z Poruby. Půl hodiny cesta.“

Město přispěje 80 miliony

Petr Skrla ze společnosti Sedm stromů, která historické objekty hotelu vlastní, říká, že studenti by se do nových kolejí měli stěhovat v lednu roku 2015:

„Máme hotové koncepce, architektonické řešení a máme i stavební povolení. Znamená to, že jsme v podstatě připravení zahájit ten projekt.“

Město chce na přestavbu hotelu přispět asi z poloviny. Z peněz, které zbyly v integrovaném plánu rozvoje města, chce vyčlenit asi 80 milionů korun.


Zvětšit mapu

Iva Havlíčková, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme