Kraje chtějí na platy řidičů autobusů miliardu od vlády. Je jím jedno jak

Asociace krajů chce od vlády miliardu korun na mzdy řidičů linkových autobusů. Podle odborářů se v některých regionech zatím nepovedlo zvýšit platy šoférů. Podle vládního nařízení měli mít vyšší ohodnocení už od ledna. Řidiči jsou proto připravení jít do stávky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po silnici jezdí stovky aut denně včetně linkových autobusů

Po silnici jezdí stovky aut denně včetně linkových autobusů | Foto: Michal Polášek

Kraje mají povinnost zařídit pro lidi dopravní obslužnost. Podle předsedkyně Asociace krajů Jany Vildumetzové z Hnutí ANO na formě jakou jim stát peníze přidělí nezáleží. „Je nám jedno jakou formou. Jestli ze státního rozpočtu poputují přímo do krajů a budou alokovány na mzdy řidičů a nebo jestli to bude formou programu státního fondu dopravní infrastruktury na opravu silnic druhých a třetích tříd,“ říká Vildumetzová Českému rozhlasu.

Peníze už v lednu krajům slíbil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Vláda ale zhruba o měsíc později odmítla kompromisní návrh krajů. Podle něj se měl navýšit o jednu miliardu rozpočet na opravy krajských komunikací. Tak by se krajům kompenzovaly náklady vzniklé navýšením mezd. Peníze zamýšlely regiony částečně investovat do vyšších platů šoférů. Ministr dopravy Dan Ťok chtěl na platy uvolnit z rozpočtové rezervy 1,5 miliardy korun.

„Pan ministr přinesl na vládu návrh, který měl podpořit kraje celkem čtyřmi miliardami, souviselo to se silnicemi druhých a třetích tříd, vláda schválila tři miliardy, byl to rovněž kabinet, který rozhodl o zvýšení mezd, takže je nyní na něm aby našel řešení,“ řekl Neřold.

Mluvčí vlády se k věci zatím nevyjádřil. Dopravní odbory chtějí stávkovat, o formě a délce protestu rozhodnou příští týden. Dají o něm vědět tři dny dopředu. Týkat se bude hlavně krajů, kde je situace nejhorší - a to jsou Ústecký, Pardubický, Jihomoravský a Vysočina.

„My chceme ukázat jak by to mohlo vypadat když se to řešit nebude,“ vysvětluje předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

V průběhu příštího týdne se Asociace krajů obrátí na premiéra Bohuslava Sobotku. Protesty proti špatnému mzdovému ohodnocení šoférů začaly už v roce 2015.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme