V Karviné dožívá zchátralý kostel svaté Barbory. Majitel ho opravit nechce
Kostelu zasvěcenému patronce horníků svaté Barboře se právě těžba uhlí stala osudným. V karvinské části Louky stojí na poddolovaném území, je zchátralý a má narušenou statiku. Místní v dnešní svátek svaté Barbory vzpomínají na jeho lepší časy.
„Mě to docela mrzí, protože jako malá jsem do toho kostela chodila,“ smutně vypráví místní důchodkyně Olga Gebauerová. Ve svatostánku zažila i své biřmování, poslední mše se tu sloužila na den přesně před 15 lety.
Lepší budoucnost ale kostel už nejspíš nečeká. Nepatří církvi, ale soukromé firmě RPG, která spravuje majetek těžařů. Opravit kostel se nechystá, úřady už ho vyškrtly i ze seznamu památek.
V den svátku svaté Barbory natáčela u zchátralého kostela této patronky horníků v Karviné redaktorka Andrea Čánová.
Budova byla postavená na počátku 19. století v místě, kde stál už asi od roku 1500 dřevěný kostelík.
Kostel i jeho okolí působí bezútěšně. Všude je pusto, rostou tam jen náletové stromy a keře. Všechny okolní stavby v centru obce byly srovnané se zemí, zůstal jen kostel s nápisem „Přísný zákaz vstupu“.
„Tady, kde je to volné pole, byla fara. Protože ten smrk stál před farou, to si pamatuji,“ vzpomíná další z místních, Dušan Galia.
„Je mi trochu smutno, že ho vidím v takovém stavu. Pokud se nebude bourat a zůstane, tak by se o něj mohl ten, komu momentálně patří, víc postarat,“ dodal starousedlík.
Svatou Barboru na kostele dodnes připomíná rozbitá okenní vitráž s jejím vyobrazením. „Pozná se, že to je přímo svatá Barborka, protože drží v ruce meč, kterým byla sťata, a drží kalich jako mučednice,“ připomněl.
Farníci mají v centru obce kostel nový, který podle návrhu architekta Ladislava Mirta má symbolický tvar slzy. V jižní části obce, která nemusela ustoupit těžbě, stojí od roku 2001.
Také on je zasvěcený patronce horníků svaté Barboře.