Ve Varnsdorfu demonstrovali proti amnestii. Do regionu se vrátí asi 40 propuštěných vězňů

Ve Varnsdorfu na Šluknovsku se skoro po roce opět sešli lidé, aby vyjádřili svůj nesouhlas s prezidentskou amnestií. Na náměstí demonstrovalo přibližně 35 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti amnestii ve Varnsdorfu | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Do ulic ve Varnsdorfu vyhnal obyvatele strach, že se kvůli návratu amnestovaných vězňů opět zhorší bezpečnost v ulicích.

„Asi se spíš bojím, protože nevím, kde co na mě číhá,“ říká jedna z obyvatelek. „Je to stejné. Kriminalita zůstane stejná jako byla,“ dodává muž.

Půlhodinová demonstrace probíhala v klidu, až na hlasitý nesouhlas jednoho z kolemjdoucích.

Podle organizátora akce Petra Heinricha se obyvatelům Šluknovského výběžku nelíbí, že se amnestie vztahuje i na osoby, které jsou stíhané třeba pro korupci:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na demonstraci natáčel redaktor Tomáš Mařas

„Nebyly vyňaty korupční kauzy. Chceme přečíst otevřený dopis, který chceme poslat panu prezidentovi. V něm ho vyzýváme, aby upustil od dalších, asi 300 milostí, které chce udělit do konce funkčního období."

Protestující požadovali úplné zrušení prezidentské amnestie, která se dá velmi snadno zneužít.

„Amnestie je v dnešní době pomalu feudální přežitek. Tohle všechno můžou vyřešit prezidentské milosti, kde se projednává případ od případu. Tohle byl zářný příklad toho, že to je podle mě totální nesmysl,“ říká Heinrich.

Demonstrace proti amnestii ve Varnsdorfu | Foto: Tomáš Mařas

Organizátoři varnsdorfského protestu, ke kterému se během víkendu přihlásila přibližně stovka lidí, ale dorazilo jen něco málo přes třicet, chtějí jít dál. Po skončení demonstrace účastníci podepisovali otevřený dopis prezidentu republiky.

Obavy o bezpečnost a nesouhlas s amnestií má i nezávislý starosta Varnsdorfu Martin Louka:

„Je to složitá otázka. Myslím si, že amnestie v této podobě může ublížit spoustě slušným lidem. V tuto chvíli jsme v kontaktu se všemi policejními složkami, jsou připravena opatření. Obáváme se, že by mohla amnestie přinést nějaké následky, které nebudou příliš vítané."

Podle policie se za prvních jedenáct měsíců loňského roku podíleli recidivisté na téměř 1600 trestných činech. Od amnestie ale výrazně počet trestných činů na Šluknovsku nestoupl.

Demonstrace proti amnestii ve Varnsdorfu | Foto: Tomáš Mařas

Stanislav Krajčovič, vedoucí speciální pořádkové jednotky, ví o místech, kde je situace horší:

„Já si myslím, že jsou tady jiné územní odbory. Hlavně se to týká Ústí, Teplic, Mostu a Chomutova, kde to souvisí i s vysokou nezaměstnaností s podstatně vyšší koncentrací nepřizpůsobivých, než je na Šluknovsku."

Vysvětlení, proč bylo na demonstraci tak málo lidí, nabídl jeden z přítomných: „Lidi umí akorát kecat po hospodách. Když mají přijít na náměstí, tak jsou všichni doma zalezlí."

Podle všeho se po amnestii do regionu Rumburska a Varnsdorfska vrátí kolem čtyřiceti propuštěných vězňů.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme