Anglie inspirovala generace islandských fotbalistů, na Euru jim stojí v cestě

Islandský fotbalový zázrak povstal z investic do zastřešených hřišť, ale i z programu na výchovu trenérů, kteří se své řemeslo jezdili učit právě do Británie. Hlavní opory současné reprezentace hrají na ostrovech, kde jim prorazil cestu dlouhá léta jediný známý islandský fotbalista Eidur Gudjohnsen. O čtvrtfinále ME se Island dnes večer utká právě s Anglií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eidur Gudjohnsen, veterán islandské reprezentace | Zdroj: Reuters

„Anglický fotbal měl na ten náš islandský obrovský vliv. Když jsme byli malí, všichni jsme fandili některému z anglických týmů a myslím, že to tak měla i současná generace reprezentantů. Cítíme se s anglickým fotbalem hodně svázaní,“ říká veterán islandského národního týmu Eidur Gudjohnsen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eidur Gudjohnsen byl dlouho jediným známým islandským fotbalistou. Seveřané jsou dnes v osmifinále ME

„Tenhle zápas je pro nás speciální, to musím uznat. Ale spíš než proti komu hrajeme, je pro nás vzrušující to, že jsme mezi nejlepšími šestnácti v Evropě,“ vysvětluje útočník.

Ještě před čtyřmi lety byl Island ve světovém žebříčku FIFA až za Lucemburskem nebo Lichtenštejnskem a šance jediného islandského vítěze Ligy mistrů, že si někdy zahraje špičkovou soutěž i s národním týmem, se zdály být miniaturní.

Ale najednou je tu zápas o postup do čtvrtfinále Eura proti zemi, kde snad jen právě díky Eiduru Gudjohnsenovi svého času tušili, že i na Islandu se hraje fotbal. Hlavně během jeho šestileté mise v Londýně.

„Chelsea měla extra kouzlo, tam jsem poprvé ochutnal úspěch, tuhle dobu miluju. I potom v Barceloně to bylo nádherné, ale pozice a úspěchy, které jsem měl v Chelsea? Nic lepšího jsem zatím nezažil,“ vzpomíná na svou kariéru ozdobenou nejcennější klubovou trofejí.

Švento se po konci na Euru těší do Slavie, do přípravy ho ale nepustí zranění

Číst článek

„Už je to ale deset let, nejsem s nikým moc v kontaktu, i když teď mi psal Frank Lampard a smál se, že hrajeme osmifinále Eura s Anglií. Nevím, proč mu to přijde tak zábavné,“ naoko se diví Gudjohnsen.

Sám si na Euru zahrál zatím jen pět minut proti Maďarům, ale v 37 letech to nebere jako potupu. Naopak je to pro něj odměna, o které před 20 lety, když při svém prvním startu za Island střídal na hřišti vlastního otce, nemohl snad ani snít.

I díky tomu, že vyrostl mimo drsné islandské klima na kvalitních hřištích při otcově angažmá v Belgii, mohl se stát průkopníkem a inspirací pro generaci současných tahounů islandského týmu.

„Za poslední dva roky jsme před každým utkáním říkali, že je to pro Island historická událost. Proti Nizozemsku, Česku, Turecku, pak i tady na Euru ve skupině. A teď to platí zase - největší zápas islandské fotbalové historie,“ těší se Eidur Gudjohnsen.

Většinu osmifinále s Anglií zřejmě prosedí na lavičce a bude studovat, aby se na příští velké akci mohl s Islandem objevit třeba už jako trenér. Na tuhle profesi má chuť a také se měl od koho učit, vždyť ho vedli třeba Mourinho nebo Guardiola.

„Ale proč jen tihle dva by mě měli inspirovat,“ upozorňuje nejslavnější islandský fotbalista, že hrál i pod koučem senzačního anglického mistra z Leicesteru Claudiem Ranierim.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme