Vrcholoví sportovci umí skloubit trénink a studium, byť někdy složitě

Vrcholoví sportovci začínají čím dál víc myslet i na svoji budoucnost. Na ‚zadní vrátka' v podobě vysokoškolského studia nezapomínají ani ti nejlepší. Jedním z nich je i David Svoboda, olympijský vítěz v moderním pětiboji z Londýna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Svoboda se raduje během velmi povedené první disciplíny | Zdroj: ČTK

Zlatý český olympionik studuje první ročník navazujícího magisterského studia na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Obor trenérství si vybral i s ohledem na to, čemu by se rád po skončení kariéry věnoval. Času rozhodně nemá nazbyt, a proto není lehké dávat studiu to, co vyžaduje.

„Popravdě řečeno se to moc dobře kloubit nedá. Výhodu mám v tom, že jsem reprezentant a mám za sebou už nějaké výsledky. Musel jsem samozřejmě nastoupit na dálkové studium, protože jinak bych to z časových důvodů nezvládl,“ vysvětluje David Svoboda.

Onu výhodu, o které zlatý olympionik mluví, ale nehledejte v žádné protekci týkající se mírnějšího známkování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak dokáží vrcholoví sportovci skloubit studium a trénink, mezi nimi zjišťoval Jakub Marek

„Mám individuální studijní plán, a díky tomu jsem měl možnost rozdělit si týdenní kurz třeba na dvakrát tři dny tak, aby mi to optimálně zapadalo do tréninkového plánu a co nejméně to bránilo kontinuální přípravě.“

Ve stejném duchu mluví i bronzová plavkyně z prosincového mistrovství světa v krátkém bazénu Simona Baumrtová. Ta studuje třetí ročník fyzioterapie a také na FTVS.

„Učitelé mi nedávají úlevy kromě toho, že třeba nemusím mít stoprocentní docházku, ale jinak musím zvládnout stejné množství učení.“

Simona Baumrtová je ale mezi vrcholovými sportovci-vysokoškoláky výjimkou. Studuje totiž v prezenční, tedy denní formě.

„Zvládám to v pohodě, protože jsem domluvená tak, že sem jezdím většinou na středu, čtvrtek a pátek, od pondělí do středy trénuju v Chomutově a trénink pak stíhám i v pátek. Zatím mi tenhle způsob nijak nevadí,“ říkala na chodbě FTVS před zkouškou z angličtiny plavkyně Simona Baumrtová.

Tereza Jelínková, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme