Kulka, kterou gestapo vypálilo na odbojáře Morávka, se po 82 letech našla. Uvízla v zárubni dveří

Badatelé našli na pražském Starém Městě kulku, kterou gestapo vypálilo přesně před 82 lety na legendárního odbojáře Václava Morávka. Střela uvízla v zárubni dveří bytu v Karlově ulici, odkud se Morávek dokázal prostřílet přes přesilu nacistické tajné policie. Nález ve středu v Kriminalistickém ústavu představili badatelé Pavel Černý, Jaroslav Čvančara a Jiří Košař.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kulka, kterou v roce 1941 vypálilo gestapo na Václava Morávka

Kulka, kterou v roce 1941 vypálilo gestapo na Václava Morávka | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Štábní kapitán Morávek byl jednou z nejvýraznějších osobností českého protinacistického odboje. V ilegalitě působil od jara 1940, a to jako člen skupiny zvané Tři králové. Proslul svými útěky i provokacemi nacistů a také jako excelentní střelec. Pod upravenými oděvy a v bederních pouzdrech, které mu na míru ušil jeho krejčí, nosil dvě pistole a množství zásobníků se střelivem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Badatelé našli s kriminalisty kulku vypálenou na legendárního odbojáře Václava Morávka

„Morávek byl takový český James Bond. Jeho příběhy divokostí překonávají i bondovky, které sledujeme v televizi. Kdyby Ian Fleming znal Morávka, napsal by to podle něj,“ prohlásil ve středu Černý.

Nejslavnější Morávkova přestřelka se uskutečnila 20. prosince 1941 v podkrovním bytě v Karlově ulici 25, kde bydlel jako podnájemník u invalidních manželů. Ráno tam zamířila osmičlenná skupina příslušníků gestapa.

Před 80 lety zemřel poslední člen skupiny Tři králové. Odbojář Morávek byl známý odvahou i žerty

Číst článek

Morávek ležel na posteli, ale dokázal rychle zareagovat, zranit tři protivníky a přes balkon, pavlač a střechy utéct na ulici, kde ještě zahájil palbu do gestapáků hlídkujících před domem. Ze svých dvou pistolí tehdy vystřílel přes dvě stovky ran, gestapo nejméně 60 ran.

„Morávek byl fantastická osobnost a neskutečně statečný člověk, který byl i vynikající střelec. V této přestřelce zranil tři gestapáky a podařilo se mu uniknout, nebyl to jediný případ, kdy se dokázal prostřílet,“ uvedl pro Český rozhlas Plus historik Vojenského historického ústavu Jindřich Marek.

„Morávek uměl chladně uvažovat, vždy měl připravenou únikovou cestu. Měl štěstí, že nespadl z namrzlé střechy, byla jinovatka,“ popsal útěk Černý.

Nález v zárubni

Při pátrání po pozůstatcích přestřelky oslovili badatelé s žádostí o pomoc Kriminalistický ústav. Jeho balistici pak v bytě ve spolupráci s policejními pyrotechniky a s jejich pulzním rentgenem vytipovali místa, kde by se mohly nacházet kulky.

Tři králové nebyli jen biblickými postavami. Za protektorátu si tak říkali tři stateční odbojáři

Číst článek

Prostor totiž sice od druhé světové války prošel rozsáhlou rekonstrukcí, borové zárubně ale zůstaly původní. Vězela v nich neporušená střela ráže 7.65 mm. Podle badatelů je paradoxní, že obě strany přestřelky používaly náboje od stejného výrobce – vlašimského Sellier & Bellot.

Ve zpravodajsko-diverzní skupině Tří králů působili vedle nejmladšího Morávka ještě Josef Balabán a Josef Mašín. Skupina shromažďovala informace o životě v protektorátu, které posílala do Londýna. Rozšiřovala také ilegální tiskoviny.

Morávek přežil z trojice nejdéle: padl v 37 letech při přestřelce s gestapem, která se odehrála v březnu 1942 poblíž zastávky Prašný most.

„Dostal se do obklíčení na Dejvicích, ze kterého nebylo úniku. Přesila byla obrovská. 21. března 1942 jeho život skončil, život extrémně obdivuhodného muže, vojáka a důstojníka,“ dodal Marek.

Renata Kropáčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme