Aplikace, která chodcům může zachránit život. V Praze testuje dopravní podnik projekt Pozor, tramvaj!

Pražský dopravní podnik testuje novou mobilní aplikaci – jmenuje se Pozor, tramvaj! V telefonu zacinká, když se blíží tramvaj a chodec při přecházení kolejí sleduje místo cesty displej svého mobilu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský dopravní podnik testuje novou mobilní aplikaci – jmenuje se Pozor, tramvaj! (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Uvnitř kabiny řidiče je zařízení, které vysílá signál do telefonů. Vypadá to jako malá bílá krabička a vozí ji aktuálně 97 pražských tramvají.

eRouška nefunguje, nainstalovalo si ji málo lidí. Při trasování nepomáhá, říkají hygienici

Číst článek

Samotná aplikace má dva režimy. V tom prvním upozorňuje jenom v případě, když se chodec dívá do mobilu. Druhý režim zacinká a zavibruje, i když je aplikace vypnutá a telefon se nachází třeba v kapse.

V Praze se loni stalo celkem 47 nehod s chodci, naštěstí při nich nikdo nezemřel – to bylo poprvé za posledních 15 let. Srážek meziročně ubylo asi o polovinu. Hlavními příčinami byla nepozornost nebo to, že lidé nedali tramvajím přednost.

Aplikace zatím nefunguje na všech tramvajových linkách, vyzkoušet ji můžete jen u tramvají s čísly 9, 11 a 22. Testovací provoz potrvá do června, pak dopravní podnik vyhodnotí, jestli zařízení nainstaluje do všech svých asi osmi set padesáti tramvají.

Už teď je jasné, že vývojáři budou muset vychytat některé mouchy – třeba v jedné z recenzí mobilní aplikace uživatel píše, že nápad je to super, ale že bydlí u kolejí a pokaždé, když tramvaj jede, tak mu mobil hlásí, aby se i doma rozhlédl a dával pozor.

Marie Veselá, Jessica Petrů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme