S vakcínou jsme odkázáni na EU, ta ale jedná pomalu, řekl Babiš. ‚Izrael má výhodu, že se rozhoduje sám‘

Vakcíny proti nemoci covid-19 je v Česku nedostatek, protože Evropská unie reagovala při zahájení očkování pomalu. V rozhovoru pro deník Právo to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Izrael, jehož strategie během pandemie byla s tou českou opakovaně srovnávána, má podle předsedy vlády výhodu v tom, že se může rozhodovat samostatně – ačkoli země nakonec nakoupila vakcínu za výrazně vyšší cenu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Podle premiéra Andreje Babiše je Česko s vakcínou odkázáno na Evropskou unii | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zatímco Velká Británie očkuje již několik týdnů a v Izraeli dostalo vakcínu přes milion lidí, v Česku je tempo očkování daleko pomalejší. Evropská léková agentura schválila vakcínu od firem Pfizer a BioNTech před Vánoci, očkování následně začalo 27. prosince. Na schválení látek od společností Moderna či AstraZeneca se pak stále čeká. Babiš proto míní, že kritika kvůli pomalému očkování by měla směřovat především na adresu Evropské unie, nikoliv na jeho kabinet.

PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění opatření v nedohlednu, očkování nevhodné pro děti i tlak na praktické lékaře

Číst článek

„Věřili jsme tomu, že když jsme věc předfinancovali a vložili do evropského fondu 310 milionů korun, vakcínu dostaneme. Když Izrael údajně vakcínu přeplatil o sto procent, tak byli ve výhodě,“ řekl Babiš deníku Právo. Zemím jako Velká Británie nebo Izrael pak podle premiéra pomáhá především fakt, že se mohou rozhodovat samostatně bez ohledu na další struktury.

Proč unie nereagovala rychleji, se chce Babiš dotazovat přímo Evropské komise. Na jednání premiérů se o tom, proč se neočkuje, mluvilo již na začátku prosince.

„Vyzývali jsme, aby to šlo rychleji. Je nenormální, že vakcína AstraZeneca, která byla zakoupená již v srpnu, ještě nebyla schválena,“ zdůraznil premiér. Evropská komise podle Babiše tvrdí, že na rychlejší jednání nejsou kapacity. Česko tak může jen čekat, myslí si.

Hejtman Kuba: Vpíchnutí jehly je na celé vakcinaci to nejjednodušší. Potřebujeme srozumitelný systém

Číst článek

Krajské strategie

O očkovací strategii bude jednat v úterý vládní rada pro zdravotní rizika, řešit se bude i situace v nemocnicích. Proti samostatným strategiím, o nichž v posledních dnech hovoří některé kraje, se však premiér ohrazuje.

„Nemohou chystat vlastní strategii. Musíme se domluvit, protože vakcínu nemají. Tu kupuje stát. Státní strategie už se projednávala dvakrát. Chtěl jsem, aby byla známa již před příchodem vakcíny. Ministerstvo ale muselo řešit jiné věci, třeba nouzové stavy,“ uvedl Babiš. Návrh strategie od jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) však považuje za dobrý a bude se o něm debatovat i na celostátní úrovni.

Babiš také zopakoval, že začátek informační kampaně nemohl přijít dřív, a to vzhledem k chybějícím vakcínám. „Nemohu lákat na vakcínu, když jí nemám dost,“ dodal předseda vlády v rozhovoru.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme