Cestovní ruch pod kulturu, církve pod finance, představil Babiš škatulata na ministerstvech

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš představil, jakou agendu by nově měla řešit některá ministerstva. Například cestovní ruch by měl nově spadat pod ministerstvo kultury, záležitosti církví by zase spravovalo ministerstvo financí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Reuters

Babiš o problematice kulturyv úterý jednal s představiteli některých veřejných kulturních institucí a ředitel České filharmonie David Mareček potvrdil, že mluvili o větší provázanosti cestovního ruchu a kultury. Naopak se podle něj na schůzce nemluvilo o osobě nového ministra kultury.

Mluvčí pražského arcibiskupství řekl, že podstatné je dodržení zákonů; přes který resort finance pro církve půjdou, není podstatné.

My chceme pod kulturu dát cestovní ruch, naopak agenda církví má být na ministerstvu financí, řekl Babiš serveru iDnes.cz. V minulém týdnu se předseda ANO vyslovil pro zdanění peněžité části církevních restitucí. Jeho návrh podpořily KSČM a SPD, naopak ho kritizovali zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Pro arcibiskupství pražské je klíčové, aby byly dodrženy platné zákony a podepsané dohody. To, zda stále se tenčící příspěvek církvím bude mít v gesci ministerstvo kultury, nebo ministerstvo financí, není z našeho pohledu podstatné, řekl ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

Babiš se v Průhonicích sešel s Marečkem, s ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem, s ředitelem Národního technického muzea Karlem Ksandrem a s ředitelem Národního divadla Janem Burianem.

Zdanění restitucí stvrdí ďábelskou koalici, tvrdí Birke. Byl to nepřiměřený dar církvím, oponuje Dolejš

Číst článek

Mezi priority patřilo, aby kultura byla více propojená s cestovním ruchem, aby byla dobře financovaná, přiblížil Mareček obsah dvouhodinového jednání. Zástupci kulturních institucí na schůzce také prosazovali, aby ze státního rozpočtu šlo na kulturu jedno procento HDP, o které ministerstvo dlouhodobě usiluje

Podle Marečka se jednání týkalo pouze odborných záležitostí z oblasti kultury, nikoli obsazení ministerstva. Ta schůzka neměla žádný personální charakter. To je koneckonců věcí pana Babiše nebo věcí politických vyjednávání, řekl Mareček.

Nabídku na post ministra kultury již odmítl rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Ivo Medek. Dokumentaristka Eliška Kaplicky Fuchsová uvedla, že dostala nabídku vést resort kultury, ale Babiš to v rozhovoru pro Radiožurnál jednoznačně odmítl. Vládní sestavu chce mít Babiš hotovou do 20. listopadu, kdy se poprvé sejdou noví poslanci

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme