Policie chtěla kvůli Čapímu hnízdu obvinit i úředníky dotačního úřadu. Nestihla to

Obviněných v kauze Čapí hnízdo mohlo být více. Policie totiž řešila, zda společně s Andrejem Babišem, jeho rodinou a spolupracovníky nestíhat také úředníky, kteří dotaci areálu přidělili. K dispozici přitom měli dva posudky, podle nichž Čapí hnízdo 50 milionů z evropských peněz nemělo získat. Detektivové ale nakonec dospěli k závěru, že případný zločin úředníků dotačního úřadu je již promlčen.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadhodnocený projekt, nejasný žadatel
Posudky upozornily ROP Střední Čechy
na rizika projektu Čapí hnízdo

Nadhodnocený projekt, nejasný žadatel Posudky upozornily ROP Střední Čechy na rizika projektu Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Podle detektivů se zaměstnanci dotačního úřadu ROP Střední Čechy posvěcením dotace mohli dopustit porušování povinností při správě cizího majetku. „K tomuto policejní orgán vedly skutečnosti zjištěné v rámci prověřování, týkající se hodnoticího a schvalovacího procesu žádosti o dotaci, kterou podala Farma Čapí hnízdo,“ uvádí policie v usnesení o zahájení trestního stíhání, s nímž se seznámil server iROZHLAS.cz.

10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie

Číst článek

Kriminalisté zmiňují především dva odborné posudky, které si středočeský dotační úřad před rozhodnutím o dotaci objednal. Oba poukázaly na řadu nesrovnalostí v žádosti společnosti Farma Čapí hnízdo a ani jeden schválení dotace nedoporučil (server iROZHLAS.cz o nich informoval už v únoru, získal je s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. Prostudovat si je můžete ZDE). Úředníci přesto dotaci pro Čapí hnízdo schválili.

Policie však ve svém usnesení konstatuje, že pokud se úředníci dopustili trestného činu, je již promlčený. „Vzhledem k tomu, že se pracovníkům ROP nepodařilo prokázat případné úmyslné jednání, přicházela v úvahu pouze mírnější právní kvalifikace. V tomto případě je však nutno konstatovat, že již uplynula pětiletá promlčecí lhůta,“ vysvětlují vyšetřovatelé.

Kauza Čapí hnízdo

  • 2006 — začátek přestavby
    Přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006.
    Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert Andreje Babiše. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.
  • 2008 — dotace
    V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal. Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla v červnu 2014 poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu. Dotaci 50 milionů korun na projekt Čapí hnízdo schválil výbor Regionální rady ROP Střední Čechy v srpnu 2008.
  • 2013 — kauza Čapí hnízdo
    O projekt se později začala zajímat média. V říjnu 2013 Babiš řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří.“
    V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů Kč a má tam pronajatu jednu budovu.
  • 2016 — OLAF
    Okolnosti získání dotace začala v lednu 2016 vyšetřovat policie, vyšetřování okolností poskytnutí dotace zahájil i Evropský úřad proti podvodům (OLAF).
    Babiš, který byl od ledna 2014 ministrem financí, v březnu 2016 řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní manželky).
  • 2017 — vydání Babiše a Faltýnka
    V srpnu 2017 policie zaslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací.
    V září Poslanecká sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala, v říjnu je a dalších devět lidí policie obvinila. Společně s nimi si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Babišova dnešní manželka Monika Babišová a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál. Babišova rodina podle policie pomáhala krýt jeho vliv na Farmu Čapí hnízdo, Mayerová údajně zfalšovanou žádost o dotaci podepsala a Nenadál působil ve Farmě Čapí hnízdo a Mayerovou zplnomocňoval k některým podpisům.
    Faltýnek a další tři manažeři působili ve firmách, kterým patřila Farma Čapí hnízdo před schválením dotace. Podle policie umožnili Babišovým blízkým firmu převzít.
  • Skupinu policie obvinila z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, Babiš je ohrožen pěti až deseti lety vězení.
    V říjnu 2017 hnutí ANO vyhrálo volby a se zvolením získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu. Sněmovna na novou policejní žádost oba opět vydala.
    Státní zástupce poté rozhodl o pokračování trestního stíhání Babiše, který je od 6. prosince 2017 předsedou vlády, a Faltýnka.
  • 2018 — konec kauzy pro Faltýnka
    Letos v květnu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil.
  • Loni v prosinci uzavřel své vyšetřování OLAF. Podle později zveřejněné zprávy byly podány při žádosti o dotaci nepravdivé informace. Babiš dříve řekl, že Agrofert kvůli vyšetřování OLAF podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU.
    Počátkem května úřad ROP Střední Čechy vyzval firmu Imoba, aby dotaci do 30 dnů dobrovolně vrátila. Později Imobě lhůtu prodloužil do 29. června. Imoba 21. června souhlasila s vrácením dotace, dohodu poté schválil výbor ROP Střední Čechy, který dotaci přidělil. Imoba vrátila padesátimilionovou dotaci, většina peněz skončí ve státním rozpočtu, část dostane kraj.

Podle advokáta Jaroslava Ortmana zaměstnance dotačního úřadu zachránil právě fakt, že policie u nich nezjistila úmyslné jednání. „Dospěla k závěru, že tam nejsou důkazy o tom, že to chtěli udělat úmyslně. Tudíž jde o opomenutí, kde je úplně jiná sazba, a ta je promlčená. V případě úmyslu je tam promlčecí doba deseti let, ale u nedbalosti je to jen pět,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz Ortman. 

„Nebyl prokázán přínos“

Experti nicméně dodnes trvají na tom, že dotačních 50 milionů Čapí hnízdo získat nemělo. První posudek vypracovala znalkyně Ivana Havlíková. Jak v usnesení upozorňuje policie, k projektu se vyjádřila kriticky. Nelíbilo se jí například, že stavbu řídí společnost Imoba z koncernu Agrofert, ale o dotaci žádá Farma Čapí hnízdo.

Řada stavebních prvků se navíc Havlíkové zdála nadhodnocená. „Závěrem uvedla, že se sice jedná o rozsáhlý a finančně velmi náročný projekt, který by jistě úspěšně sloužil k prezentaci investora a pořádání jeho firemních akcí, dle jejího názoru ale nebyl prokázán přínos projektu pro celý region a efektivní využití finančních prostředků,“ interpretuje zjištění Havlíkové usnesení o zahájení trestního stíhání.

Když si ji policisté pozvali k výslechu, řekla jim, že již v době vzniku posudku „se hovořilo o tom, že majitelem má být pan Babiš a jeho rodina.“

Serveru iROZHLAS.cz minulý týden potvrdila, že za svými zjištěními si stojí. „Psala jsem to v závěru, podle mého zjištění nemělo Čapí hnízdo nárok na dotaci. Trvám na tom,“ uvedla.

‚Platí, co jsem napsal…‘

Žádost o dotaci pro Čapí hnízdo kritizoval i další posudek experta Karla Mojžíšíka. Podle detektivů poukázal na zkreslenou finanční rozvahu: „Konstatoval značně nadhodnocené, až nereálné příjmy, jako například příjmy z pronájmu restaurace, z reklamy, a současně zcela chybějící údaje o některých nákladových položkách.“ 

A i on své pochybnosti zopakoval u výslechu. „Já k tomu nesmím nic říkat, probíhá vyšetřování, byl jsem na policii. Ale platí, co jsem napsal do posudku,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Mojžíšek.

‚…bylo akceptováno čestné prohlášení‘

Vyšetřovatelé kauzy vyslýchali i zainteresované úředníky a úřednice. Jedna z nich například policistům přiznala, že posuzovala pouze formální stránku žádosti.

„V hodnocení bylo akceptováno čestné prohlášení žadatele a dále již nezkoumali propojenost podniků jednak z časových důvodů a jednak, že to metodika nevyžadovala,“ shrnuli vyšetřovatelé její výpověď ve sdělení obvinění.

Tehdejší šéf úřadu ROP Marek Kupsa před policisty argumentoval, že posudky měly pouze doporučující charakter, hodnotitelé je pouze mohli zohlednit. „Uvedl, že ani neví, zda se členové výboru seznámili s kompletním projektem a všemi dokumenty k projektu,“ píše se v obvinění.

Finální podpis pro získání dotace přidělil tehdejší středočeský hejtman Petr Bendl z ODS. Vyšetřovatelům řekl, že se nikdy se snahou ovlivnit schvalování projektů nesetkal, kritické posudky na adresu Čapího hnízda prý nezaznamenal a s Babišem dotaci neřešil.

„Hodnoticí proces byl v kompetenci pracovníků úřadu regionální rady a ti odpovídali za veškerou přípravu projektů. Výbor pak neměl žádnou povinnost doporučení přezkoumávat, naopak musel doporučené projekty schválit.“

Když se server iROZHLAS.cz pokoušel sehnat hodnotitele projektu letos v lednu, nepovedlo se mu to. „Skutečnosti uvedené v externích posudcích byly zohledněny v rámci bodového hodnocení projektu. Bližší informace k průběhu hodnocení tohoto projektu a rozsah a způsob zajištění doplňujících informací vám nemůžeme sdělit, neboť oba hodnotitelé již na Úřadě Regionální rady nepracují,“ řekl tehdy serveru iROZHLAS.cz současný ředitel úřadu Kamil Munia.

V aktuální reakci odmítl, že by při schvalování dotace úředníci porušili zákon. „To, že by při hodnocení žádosti o poskytnutí dotace týkající se projektu ‚Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo‘ došlo ze strany Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy k porušení zákonů, zásadně odmítáme,“ napsal serveru iROZHLAS.cz současný šéf středočeského dotačního úřadu.

Zdůraznil také, že žádná kontrola projektu Čapí hnízdo nezjistila, že úřad pochybil.   

Babiš: Proč tu dotaci ROP přidělil…

Babiš minulý týden na dotaz Radiožurnálu odmítl důkazní situaci v kauze rozebírat. „Čapí hnízdo rozhodně nebudu komentovat. Děkuji,“ řekl premiér. Redakce se jeho reakci snažila získat od předminulého týdne.

Aktivistický iROZHLAS nebudu komentovat. Všichni bývalí zaměstnanci Mafry akorát žijí v nějaké mstě, takže je pozdravujte,“ dodal Babiš bez dalšího upřesnění v reakci pro Radiožurnál.

Holding Agrofert, do jehož majetku v současnosti farma Čapí hnízdo spadá, jakékoliv porušení zákona popírá. „Ve věci farmy Čapí hnízdo stále probíhá vyšetřování a z toho důvodu nebudeme celou věc nijak komentovat. Trváme na tom, že vše proběhlo dle zákona, a věříme, že ke stejnému závěru dojde i celé vyšetřování,“ reagoval pro iROZHLAS.cz Jan Pavlů z oddělení komunikace holdingu Agrofert. Konkrétní otázky k jednotlivým důkazům nechal bez odpovědi.

Samotný Andrej Babiš přitom v rámci své veřejné obhajoby letos v lednu prohlásil: „Bylo by dobré, kdyby se konečně někdo zeptal ROP, proč tu dotaci přidělil.“

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme