Česko stáhne vojáky z Iráku, víc jich pošle do Afghánistánu
Počty našich vojáků na zahraničních misích se změní. Česko stáhne armádu z Iráku. Místo současného stočlenného kontingentu zůstanou v oblasti jen dvě desítky mužů. Naopak více Čechů, a to asi o dvě stovky, by mělo nastoupit do Afghánistánu. Záměr ministerstva obrany, který odsouhlasila vláda, musí ještě posvětit parlament.
Česko se rozhodnutím vlády zařadí mezi země, které z Iráku svou armádu posílají domů. Stahování jednotek oznámila Velká Británie i Spojené státy.
Stočlenný český kontingent by měl v oblasti fungovat do příštího léta. Odjezd se dotkne hlavně české ostrahy koaliční základny v irácké Basře.
"Předložený návrh nutně musel být zpracován v souladu se závazky, které vyplývají z našeho členství v mezinárodních organizacích, a s prioritami, které v zahraničněpolitické oblasti Česká republika má," vysvětlila důvody zahraničních misí ministryně obrany Vlasta Parkanová.
Rozhodnutí vlády o stahování většiny Čechů z Iráku vítá opozice. "Podle nás by ti vojáci měli být už dávno doma. My si myslíme, že ekonomická spolupráce je lepší než vojenský výsadek," uvedl místopředseda komunistů Jiří Dolejš.
Naopak více Čechů zamíří příští rok do Afghánistánu. Místo současných více než dvou stovek vojáků jich bude v okolí Kábulu působit jednou tolik. Nejpočetnější zahraniční vojenská mise zůstane na Balkáně, kde bude působit na pět stovek našich vojáků.