Czarotek Free Party. Na technoparty u Liberce stále přijíždějí další návštěvníci

Návštěvníků na technoparty Czarotek Free Party u Liberce dál přibývá, někteří už ale také odjeli. Na místě je tak v pátek podle odhadů více než 7000 lidí. Převažují účastníci z Česka, zhruba 40 procent je cizinců. Přijíždějí vyznavači techna nejen z Německa nebo Polska, ale i z Nizozemí, Rakouska či Francie. Akce má trvat až do 1. května.

Liberec (Aktualizováno: 17:33 29. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závažné delikty zatím policisté řešit nemuseli. Přibývá ale stížností na hluk z okolí, policisté jich přijali více než 120. Informovala krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

„Stížnosti paradoxně nejsou z Krásné Studánky, ale máme stížnosti i z Bedřichova a z Jablonecka," řekla Suchánková.

Na facebooku si na hluk z technoparty stěžují i obyvatelé Chrastavy nebo Nového Města pod Smrkem. Vzhledem k tomu, že se akce odehrává na soukromém pozemku, není podle Suchánkové náprava jednoduchá.

„Samozřejmě komunikujeme s vlastníkem pozemku, ale i s organizátory a snažíme se sjednat nápravu," dodala.

Louka, kterou pořadatelé na Czarotek Free Party používají, je velmi rozlehlá. Z jednoho konce není vidět na druhý. Na místě je šest samostatných pódií a z každého duní jiná muzika. Techno se rozléhá na kilometry daleko. V průběhu pátku pak přijíždějí další návštěvníci, každou hodinu zhruba 30 až 50 aut. 

Majitel pozemku technoparty povolil

Policisté se zaměřují hlavně na kontroly aut a lidí, odhalili už několik řidičů pod vlivem drog či alkoholu.

Mnozí řidiči ale využívají možnosti nechat si změřit před odjezdem hladinu alkoholu v krvi přístroji dohlížejících policistů.

„Tak já ještě s odjezdem počkám, a pak se pro jistotu ještě stavím," řekl dopoledne policistům mladík, kterému přístroj naměřil v dechu 0,4 promile alkoholu. Schoval do kapsy náustek, aby ho mohl znovu použít, a vyrazil zpět na technoparty.  Případy řidičů pod vlivem návykových látek bude policie řešit ve správním řízení.

Majitel pozemku s akcí podle policie souhlasí. Policisté v souvislosti s technoparty snížili rychlost na přilehlé silnici I/13 na 50 kilometrů v hodině. „K tomuto dočasnému opatření přistoupili z důvodu bezpečnosti jak pěších, kteří se pohybují po komunikaci, tak i projíždějících vozidel," řekla Suchánková.

Projíždějící řidiči si akci fotí

Technoparty je v oblasti mezi Libercem, Mníškem a Stráží nad Nisou nedaleko hlavní silnice 13 vedoucí do Frýdlantu. Policie podle Suchánkové řeší zejména dopravní obslužnost na této komunikace při najíždění účastníků na pronajaté pozemky.

„Akce budí i pozornost řidičů jedoucích po rychlostní komunikaci, kteří zastavují a vše si fotí. I tato situace komplikuje policistům řízení dopravy v místech akce, proto je žádáme, aby respektovali pokyny policistů a snažili se o plynulý provoz," dodala.

Podle krajského policejního ředitele Vladislava Husáka by liberecké policisty v případě potřeby měly posílit jednotky z okolních krajů.

„Problém může nastat díky tomu, že se tady přes prodloužený víkend kumuluje několik akcí," uvedl Husák. Pod zvýšeným dohledem policie bude nedělní fotbalové derby mezi Jabloncem a Libercem, které je vedeno jako rizikové. V pondělí bude navíc tradiční pálení čarodějnic. „To přináší určité rizikové situace," dodal Husák.

Eva Malá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme