Finanční poradci budou muset nahrávat hovory s klienty. ‚Špiclování,‘ reaguje šéf asociace

Finančním poradcům zřejmě přibude povinnost nahrávat všechny telefonní hovory, které se týkají investic. Nové pravidlo zavede novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, prošla v Poslanecké sněmovně třetím čtením. Novou legislativu přejímá české ministerstvo financí z evropského práva. Jenže Úřad pro ochranu osobních údajů tvrdí, že chybně. Podle Bruselu se totiž mají nahrávat a uchovávat jen hovory, díky kterým poradci uzavřou obchod.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od poloviny června musí operátoři v Evropské unii v rámci roamingu zákazníkům účtovat stejné ceny, jako při volání z tuzemska.

Hovory se budou muset archivovat deset let. Jakým způsobem bude zajištěna jejich bezpečnost, nedokázaly instituce říct (ilustrační foto). | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Před dvěma lety odešel Filip Mižičko z velké společnosti a začal pracovat jako finanční poradce. Zprvu byli jeho klienty jen přátelé a rodina, po pár měsících se ale vypracoval a okruh jeho klientů se rozrostl. A jak sám říká – i cizí lidé po čase přestanou být cizí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Finančním poradcům zřejmě přibude povinnost nahrávat všechny telefonní hovory, které se týkají investic.

„Máte-li za cíl, aby s vámi klienti bohatli a tvořili nějaký majetek, tak já si to neumím představit jinak než osobním přístupem,“ říká pro Radiožurnál.

Často tak u svých klientů zná nejen čísla penzijního pojištění, ale také třeba jména dětí nebo lékařskou diagnózu. Většinou s nimi tyto věci řeší osobně, někdy ale i po telefonu.

Ministerstvo financí teď přichází s novelou zákona, podle které by se měly všechny hovory v rámci investičních služeb nahrávat. Tedy i ty, které zároveň obsahují ony citlivé informace.

Návrh se vztahuje pouze na hovory, které přímo souvisí s poskytováním investičních služeb. Buď tím, že se poskytování investičních služeb přímo týkají, nebo tím, že je poskytnutí investiční služby účelem těchto hovorů, i když k poskytnutí investiční služby nakonec nedojde,“ vysvětluje Anna Fuksová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Půjčku má polovina mladých do 30 let. Nejčastěji se zadlužují kvůli bydlení nebo nákupu auta

Číst článek

‚Špiclování

Jenže proti takovému návrhu zákona se staví právě finanční poradci. Podle šéfa České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování Marka Černocha je problém v tom, že se budou muset uchovávat všechny hovory, nejen ty, které povedou k uzavření obchodu.

„V této chvíli se bavíme, a nedá se to bohužel jinak nazvat, o špiclování. A to si myslím, že nechce nikdo z nás. Nikdo nechce policejní stát, orwellovský stát,“ říká Černoch.

S nahráváním všech hovorů nesouhlasí ani Úřad pro ochranu osobních údajů. Úřad návrh zákona v tomto bodě připomínkoval.

Záznamy v podobě nahrávek telefonních hovorů či elektronické komunikace se vedou pouze v případě, že obsahují nebo mohou obsahovat pokyny k obchodování. Pokud tyto telefonní hovory či elektronická komunikace pokyny k obchodování neobsahují, tyto záznamy nahrávky obsahovat nemusí a na základě obecného nařízení (takzvané GDPR – pozn. red.) ani nemají,“ říká mluvčí úřadu Vojtěch Marcín.

Ministerstvo financí chce Čechy přimět šetřit na stáří, proto chystá daňové zvýhodnění pro investice

Číst článek

Bezpečnost archivu

Hovory se budou muset archivovat deset let. Na dotaz, jakým způsobem bude zajištěna bezpečnost těchto dat, jestli existuje specifická metodika a na jakých serverech budou data uchovávána, nedokázal Úřad pro ochranu osobních údajů ani ministerstvo financí odpovědět.

Při zpracování osobních údajů, a to včetně citlivých osobních údajů, se vždy musí postupovat v souladu s obecnou právní úpravou, tedy zejména obecným nařízením o ochraně osobních údajů a zákonem o zpracování osobních údajů, uvedla pouze Šárka Pavlasová z ministerstva financí.

Samotná novela v tuto chvíli opustila po třetím čtení Poslaneckou sněmovnu a zamířila do Senátu.

Tereza Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme