Vyšetřování oslavy v Teplicích pokračuje. Proč policie nezasáhla, prověří generální inspekce

Nečinnost policie během narozeninové oslavy podnikatele Petra Bendy v Teplicích prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, uvedla pro Český rozhlas Sever krajská policejní mluvčí Jana Slámová. Policisté předminulý víkend kontrolovali restaurace, které měly navzdory zákazu otevřeno. V hotelu Prince de Ligne v centru Teplic, ve kterém v té době probíhala narozeninová oslava, se ale neobjevili.

Ústní nad Labem (Aktualizováno: 19:57 1. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplický hotel Prince de Ligne, který patří exposlanci za ČSSD Petru Bendovi | Foto: HaSt | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Postup policistů nejprve prověřoval odbor vnitřní kontroly krajského ředitelství v Ústí nad Labem, uvedla krajská policejní mluvčí Jana Slámová.

Vzhledem k informacím, které se objevily v médiích, ale došlo k pozastavení původního vyšetřování a věc byla předána Generální inspekci bezpečnostních sborů. 

Paroubek, Hnilička i Šlégr. Desítky lidí o víkendu slavily v teplickém hotelu exposlance Bendy

Číst článek

„V průběhu minulého týdne se v mediálním prostoru objevily informace o ‚záměrném ignorování‘ narozeninové oslavy v hotelu Prince de Ligne ze strany Policie ČR. Na základě těchto zveřejněných informací bylo šetření odboru vnitřní kontroly pozastaveno a věc byla postoupena dle věcné příslušnosti Generální inspekci bezpečnostních sborů pro podezření možného spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ dodala krajská policejní mluvčí.

Mluvčí inspekce Ivana Nguyenová ale uvedla, že GIBS si věc zatím nepřevzala. „Můžeme potvrdit, že jsme k této záležitosti obdrželi ze strany krajského ředitelství policie dokument nazvaný ‚Postoupení spisového materiálu dle věcné a místní příslušnosti‘ s podezřením z možného spáchání trestného činu,“ reagovala Nguyenová.

Hnilička není poslancem

„Dokument nicméně obsahoval pouze dva odkazy na internetové články, ve kterých doposud neshledáváme žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by zde bylo podezření ze spáchání trestného činu. Proto jsme obratem vyzvali krajské ředitelství policie, ale i policejní prezidium, aby podání bylo doplněno,“ vysvětlila mluvčí GIBS. „V případě, že bude doplněno o relevantní informace, začneme se záležitostí zabývat,“ doplnila.

Kvůli účasti na nelegální oslavě v Teplicích rezignoval na poslanecký mandát Milan Hnilička za hnutí ANO a o funkci přišel liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Husák ale na postu krajského policejního ředitele formálně zůstává i nadále. Odvolání z funkce si kvůli svému zdravotnímu stavu doposud nepřevzal. V pátek byl s podezřením na interní onemocnění přepraven vrtulníkem do nemocnice, podle policejního prezidenta je jeho stav stabilizovaný. Po dobu nepřítomnosti ho tak zastupuje jeho náměstek.

Oslavy v Teplicích se 23. ledna zúčasnily desítky lidí, kromě Milana Hniličky nebo Vladislava Husáka, i bývalý premiér Jiří Paroubek nebo místopředseda Rady České televize a exposlanec Jiří Šlégr. 

Gabriela Hauptvogelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme