Hilšer s Kulhánkem neodevzdali účetnictví prezidentské kampaně. Hrozí jim pokuta až sto tisíc

Prezidentští kandidáti Marek Hilšer a Vratislav Kulhánek neodevzdali dohledovému úřadu účetnictví ohledně předvolební kampaně, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Za to jim nyní hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Další z kandidátů pak účetnictví odevzdal se zpožděním.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vratislav Kulhánek a Marek Hilšer

Vratislav Kulhánek a Marek Hilšer | Zdroj: Český rozhlas Plus

Kandidáti na prezidenta měli do 30. dubna Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí odevzdat zprávu o financování kampaně i účetnictví. Zatímco ale zprávu odevzdalo všech devět hlavních uchazečů o hradní post, účetnictví v případě dvou kandidátů dosud chybí.

Účetnictví neodevzdali dohledovému úřadu tři kandidáti na prezidenta. Hrozí jim pokuta až sto tisíc

Číst článek

„V papírové podobě to mám připravené v obálce, ale ještě jsem se nedostal na poštu. Teď jsem v zahraničí, tak až přijedu, tak to odešlu,“ napsal serveru iROZHLAS.cz v sms Marek Hilšer s tím, že momentálně přednáší v Německu.

Sankce za pozdní odevzdání dokumentace se však Hilšer podle svých slov neobává. „S úřadem jsme vždy komunikovali, nic jsme nezastírali. Předpokládám, že pokuty jsou určené pro ty lidi, kteří jim to vůbec nedodají,“ dodal.

'Čekáme na aplikaci'

Neodevzdání účetnictví redakci potvrdil také tým Vratislava Kulhánka. Podle Jaroslava Čížka, který se stará o finanční stránku kampaně, čekají na to, aby mohli účetnictví odevzdat v elektronické podobě.

„Je pravda, že účetnictví jsme skutečně neposílali. Na stránkách úřadu k tomu teprve připravují aplikaci, do které to bude vloženo. Kompletní účetnictví jinak máme,“ argumentuje.

Podle Tomáše Hudečka z dohledového úřadu byl však nejzazší termín, tedy 30. dubna, závazný. 

„Úřad pro dohled vyzve ty kandidáty, kteří své účetnictví nedodali, aby tento stav napravili, to znamená, aby zaslali účetnictví své kampaně. V případě, že tuto povinnost nesplní, zahájíme správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 100 tisíc korun,“ uvedl.

Jeden opozdilec

V případě jednoho z kandidátů pak dohledovému úřadu dorazilo účetnictví předvolební kampaně s lehkým zpožděním, jak řekl serveru iROZHLAS.cz kontrolor Hudeček.

„Kandidát tvrdí, že dodal účetnictví dva dny po termínu kvůli tomu, že přecházeli na jiné servery,“ popsal.

Kandidáti na prezidenta

Na prezidenta kandidovalo devět lidí. Kromě Miloše Zemana to byli Jiří Drahoš, Mirek Topolánek, Michal Horáček, Pavel Fischer, Jiří Hynek, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek a Marek Hilšer.

„Pokud to budeme řešit, tak tuto jejich argumentaci zohledníme. Nemyslím si, že bychom za to přistupovali k nějakým pokutám. Dokážu si představit spíše napomenutí,“ doplnil Hudeček.

S technickými problémy se během odeslání povinné dokumentace potýkal tým finalisty prezidentské volby a někdejšího šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše, který se bude na podzim ucházet o křeslo v Senátu.

Zprávu i účetnictví kampaně se ale podle šéfa Drahošovy kampaně Jakuba Kleindiensta podařilo odeslat nakonec včas. „Měli jsme technické potíže, jak se ukázalo další den. Takže jsme to posílali úřadu několikrát, ale myslím, že teď je to už v pořádku,“ řekl.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme