Steve Bannon na návštěvě u Zemana. Prezident přijal v Lánech bývalého hlavního Trumpova poradce

Prezident České republiky Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech Steva Bannona, bývalého hlavního poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, a poslance německého Bundestagu českého původu Petra Bystroně z krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD). Bannon v poslední době objíždí Evropu ve snaze sjednotit nacionalistické a konzervativní strany ke spolupráci například ve volbách do Evropského parlamentu v příštím roce.

Lány (Aktualizováno: 19:05 23. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý hlavní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pořádá v současnosti evropské turné. Minulý týden byl v Itálii u Mattea Salviniho, poté se setkal v Německu se zástupci AfD a po schůzce s prezidentem Zemanem Bannon podle Bystroně odletěl do Budapeště, kde se setká s Viktorem Orbánem.

Zájmy evropských protisystémových stran se liší, odmítl lídr německé AfD plán Bannonova Hnutí

Číst článek

„Steve Bannon představuje předním evropským politikům myšlenku svého evropského hnutí, snaží se před nastávajícími volbami do Evropského parlamentu pomoci všem konzervativním stranám v Evropě - logisticky, informacemi a zkušenostmi z volebních kampaní v USA. Toto chtěl přestavit i prezidentu Zemanovi a navíc si s ním chtěl pohovořit o otázkách mezinárodního hnutí,“ popsal Radiožurnálu Bystroň.

Podle Bystroně si prezident myšlenku konzervativního hnutí se zájmem vyslechl, i když se onoho hnutí aktivně zúčastnit nemůže, protože jde o nabídku šéfům politických stran, které budou kandidovat v evropských volbách.

Zeman se podle Bystroně s Bannonem mimo jiné shodli na tom, že Evropská unie v současném stavu nemůže přežít a že jsou nutné její reformy.

Poslanec Bundestagu se domnívá, že po schůzkách s bývalým prezidentem Václavem Klausem a současnou hlavou státu se Bannon do Česka vrátí a setká se s šéfem nějaké konzervativní politické strany, bližší informace o tom, o koho by mělo jít, však Bystroň neprozradil.

Bannon přijel do České republiky již letos v květnu, kdy byl při příležitosti své návštěvy Česka pozván na debatu o volebním souboji Donalda Trumpa s Hillary Clintonovou, kterou na Žofíně pořádal Cevro Institut.

Bannon vedl do svého jmenování strategickým poradcem Bílého domu extremistický a xenofobní server Breitbart News. Trump ho propustil loni v srpnu, kdy poradce údajně stál za zdrženlivou reakcí Bílého domu na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty.

Anna Horáčková, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme