Odhalení agentů splnilo účel, říká šéf BIS Koudelka. Rusko odhadlo, o koho jde, a zastavilo činnost

Loňské veřejné prohlášení o tom, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila, že jeden z dlouhodobých agentů Ruska v Česku zajistil za úplatu šíření ruské propagandy o válce na Ukrajině, splnilo podle šéfa BIS Michala Koudelky svůj účel. Koudelka v pondělí na konferenci ve Sněmovně řekl, že ruská strana rychle odhadla, o koho jde, a aktivity zastavila. Stejně se zachovali i sami aktéři případu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Koudelka

Loňské veřejné prohlášení o tom, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila, že jeden z dlouhodobých agentů Ruska v Česku zajistil za úplatu šíření ruské propagandy o válce na Ukrajině, splnilo podle šéfa BIS Michala Koudelky svůj účel | Foto: Tonda Tran | Zdroj: CNC / Profimedia

Koudelka loni v září na konferenci ve Sněmovně řekl, že vlivový agent v Česku na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci zajistil šíření propagandy související s válkou na Ukrajině. Využil při tom i veřejně známé osobnosti.

Ukrajinský dron opět cílil na ruský radar. Měl letět 1800 kilometrů do cizího území

Číst článek

V pondělí Koudelka na stejném fóru doplnil, že sdělení mělo veřejnost varovat, ale také aktivity zastavit, což se povedlo. „Ruská strana samozřejmě velmi pečlivě sleduje takováto vyjádření, rychle odhadla, o koho se jedná, a sama aktivity v tomto konkrétním případě zastavila,“ uvedl.

Stejně se zachovali i aktéři případu, kteří si uvědomili, že jde o ně. „Přestali ty aktivity provozovat. Takže to, co jsme chtěli, ten efekt, se dostavil,“ uvedl. Podle Koudelky také zveřejnění případu vyvolalo důležité diskuse s politiky včetně nejvyšších ústavních činitelů.

Česko podle Koudelky aktuálně čelí dezinformačním aktivitám z Ruska a Číny. Ruské dezinformace podle Koudelky směřují k tomu, aby oslabily vůli obyvatelstva pomáhat napadené Ukrajině, aby znejistily veřejnost a podkopaly důvěru ve stát. V informačním prostoru podle Koudelky zuří „bezohledná válka“, která má potenciál ovlivňovat politické klima i v silných a nezpochybnitelných demokraciích.

Boj o moc: čistky v řadách ruských vojenských elit. FSB má převzít kontrolu nad armádním rozpočtem

Číst článek

Írán, palestinské hnutí Hamás či libanonské radikální hnutí Hizballáh využívají kybernetický prostor k masivnímu šíření nepřátelské propagandy v souvislosti s konfliktem v Pásmu Gazy, uvedl Koudelka.

Využívají stejný „modus operandi“ k oslabování ochoty pomáhat Izraeli jako využívá Rusko ke stejnému cíli v případě Ukrajiny, doplnil. „Tyto lži a překrucování informací a pravd burcují určité skupiny obyvatelstva a jsou jednou z důležitých příčin demonstrací v Londýně, Berlíně a dalších městech,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme