Zprávu OLAF zveřejnit nemůžeme. Informace podléhají profesnímu tajemství, trvá na svém ministerstvo

Ministerstvo financí neplánuje zveřejnit závěrečnou zprávu z vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům v kauze Čapí hnízdo. Podle mluvčího resortu Michala Žurovce jim to neumožňuje nařízení Rady EU, podle kterého informace OLAF podléhají profesnímu tajemství. Server iROZHLAS.cz žádal o vyjádření ministryni Alenu Schillerovou (za ANO), ta ale rozhovor neposkytla a ministerstvo na položené otázky odpovědělo e-mailem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Nepřehodnotí ministerstvo financí své rozhodnutí nezveřejnit zprávu OLAF poté, co její závěry zveřejnila média?
Co se týče zpřístupnění zprávy nejširší veřejnosti, postupuje úřad zcela standardně tak, jak musí postupovat jakýkoliv jiný úřad, pokud je vyzván ke zveřejnění informace obsahující soukromoprávní či majetkoprávní informace o třetích subjektech, případně obsahující informace vztahující se k probíhajícímu trestnímu řízení - tedy je povinen žádost posoudit podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

Žadatel o dotaci na Čapí hnízdo uváděl nepravdivé informace, citují Hospodářské noviny ze zprávy OLAF

Číst článek

Na zprávy úřadu OLAF se navíc vztahuje nařízení Rady EU č. 2185/96, podle kterého informace získané během vyšetřování OLAF podléhají profesnímu tajemství a nesmějí být sdělovány třetím stranám.

Proč ministerstvo financí zveřejnilo část zprávy OLAF, kterou vydávalo za její závěr, když to například podle poslance Jakuba Michálka (Piráti) byl pouze doprovodný dopis?
Ministerstvo financí zveřejnilo doporučení k přijetí dalších kroků v návaznosti na vyšetřování OLAF, které jsou součástí Závěrečné zprávy. Doporučení k přijetí dalších kroků v návaznosti na vyšetřování OLAF jsou nedílnou součástí Závěrečné zprávy OLAF a z pohledu ministerstva financí představují klíčovou část, neboť shrnují vyšetřování a obsahují doporučení nezbytná pro výkon agendy ministerstva financí – tedy zda je doporučováno přijmout opatření, či nikoliv.

PŘEHLEDNĚ: Čapí hnízdo unijní peníze dostat nemůže, píše OLAF. Zaplatí desítky milionů Češi?

Číst článek

Trváte na slovech paní ministryně, které pronesla v České televizi, že dotaci pro farmu Čapí hnízdo nebudou muset platit daňoví poplatníci? Podle zprávy OLAF, jak ji zveřejnily Hospodářské noviny, totiž nemá Česká republika nárok na proplacení dotace.
Evropská komise odeslala České republice plnou finanční alokaci sedmi operačních programů z minulého účetního období a zároveň u nich navrhla vyjmout výdaje, které jsou předmětem správního či trestního řízení či šetření OLAF, z evropského financování.

Jedná se o standardní účetní operaci, která umožní finální uzavření těchto programů a vzhledem k jejich tzv. přezávazkování, tedy existenci většího množství dalších výdajů, které nejsou předmětem uvedených řízení, nemá žádný vliv na výši prostředků, které Česká republika z evropského rozpočtu obdrží.

Případné vynětí z evropského financování v uvedených případech nijak nepoškozuje Českou republiku a její fiskální zájmy. Jedná se o běžný postup, který byl naposledy využit například u Operačního programu Doprava.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme