Kmeť poprvé vypovídal v kauze Neograph. Připustil, že jeho firmě plynulo 17 haléřů z každé jízdenky

V kauze pražského dopravního podniku v pátek vůbec poprvé promluvil obžalovaný Peter Kmeť, který stál u zrodu zakázky na výrobu jízdenek papírnou Neograph. U soudu připustil, že jeho karibské firmě Cokeville Assets plynulo 17 haléřů z každé vyrobené jízdenky. S tímto návrhem podle něj přišla Neograph za to, že jí zakázku zprostředkoval. Podnikatel a bývalý agent StB odmítl názor vrchního soudu, že nešlo o provizi a že se podílel na tunelování.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Známý Ivo Rittiga Peter Kmeť u soudu v roce 2015.

V kauze pražského dopravního podniku v pátek vůbec poprvé promluvil obžalovaný Peter Kmeť (na snímku z roku 2015) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Třiašedesátiletého Kmetě přivedla k pražskému městskému soudu vězeňská eskorta. Odpykává si totiž trest za tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical.

Městský soud v Praze se bude opět zabývat výpovědí z Neographu. Nejvyšší soud vyhověl Sittovu dovolání

Číst článek

V kauze Pražského dopravního podniku (DPP) ho státní zástupce Adam Borgula viní ze zpronevěry, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a také z praní špinavých peněz, které údajně dál přes Cokeville putovaly k obžalovanému lobbistovi a Kmeťovu obchodnímu partnerovi Ivo Rittigovi.

„V tomto řízení jsem dosud nevypovídal, protože jsem neměl potřebu vyjadřovat se k tvrzením pana doktora Borguly. Neshledal jsem v tom nic, co by mě mohlo reálně poškodit,“ zahájil Kmeť své vystoupení.

Ke změně postoje ho přiměl odvolací senát, který v červnu zrušil původní zprošťující rozsudek a vyslovil názor, že Kmeť i předseda představenstva Neographu Jan Janků páchali trestnou činnost. Oběma hrozí až desetileté vězení.

Známý ze školy i StB

„Vrchní soud činí jakési matematické úkony, kdy srovnává zisk Neographu a výnosy Cokevillu. Vytváří nepřesný obraz. Soud by měl dělat to, čemu rozumí, a některé jiné důležité věci ponechat odborníkům, třeba účetním nebo auditorům,“ podotkl Kmeť.

Podle soudu vyšetřovatel Čapího hnízda plnil vůli osob kolem Rittiga. Generální inspekce: nešlo o trestný čin

Číst článek

Uvedl, že jeho firma měla s Neographem „klasický obchodní vztah“, což podle něj potvrdily i finanční úřady. „Všechno bylo v naprostém pořádku. Jak by ne - podnikám od roku 1991, tak jsem se přece jenom nějaké ty věci naučil,“ poznamenal.

Nezastíral, že s Janků se zná ještě z doby vysokoškolských studií a z jejich následného působení u komunistické StB. Janků si mu prý jednou postěžoval, že se mu v Neographu nedaří a že mu to zakladatel papírny Vladimír Sitta vyčítá.

„Dostal jsem se k neveřejným informacím, že DPP začíná mít velké problémy s padělky,“ popsal Kmeť s tím, že začal přemýšlet, že by takto mohl Janků dopomoci k novému klientovi. „Z médií jsem věděl, že DPP má mladého nového ředitele, který je akční,“ zmínil dalšího z obžalovaných, manažera Martin Dvořáka.

Rada pro vedení

K němu se podle vlastních slov ani nezkoušel dostat, ale vyhlédl si rovněž „dostatečně akčního“ ekonomického ředitele Ivo Štiku, kterého přesvědčil ke spolupráci.

Inspekce prověřuje vyšetřovatele Čapího hnízda. Kvůli závažným podezřením ji kontaktovali jeho nadřízení

Číst článek

„Na jednáních bylo potřeba přesvědčit DPP o tom, že Neograph má výborný ceninový papír, který je nepadělatelný, a že to pomůže DPP vyřešit jeho složitou situaci a zabránit obrovským škodám, které hrozily,“ pokračoval Kmeť.

Obžaloba tvrdí, že Dvořák a Štika obešli zákon o veřejných zakázkách, když na návrh Kmetě účelově označili jízdenky za ceniny, což jim umožnilo nevyhlašovat otevřenou výběrovou soutěž na dodavatele a přidělit zakázku Neographu.

‚Představil kratší cestu‘

Kmeť to v pátek interpretoval tak, že podniku představil „způsob kratší cesty“. „Nic jsem nenavrhoval. Co já můžu navrhovat, nejsem smluvní strana. Jen jsem v rámci jednání uvedl, co říká zákon a jaké jsou možnosti. Neograph i DPP se radili s právníky a ti můj názor doporučili,“ řekl.

Klíčový svědek v kauze dopravního podniku odmítl vypovídat. Obžalobě čelí i lobbista Rittig

Číst článek

Kmeť tvrdí, že podobu odměny za zprostředkování obchodu si s Janků dohodl předem. „Chtěl jsem, aby odměna byla 1,5 milionu eur, ale nelíbilo se mu to. Přišel s tím, že to nejde, že na to nemají cash flow. Pak přišli s návrhem, že by odměna měla být vypočtena z každé jednotlivé dodávky jízdenek a že jsou schopni a ochotni dát 17 haléřů. Neměl jsem z toho dobrý pocit, jakýsi můj instinkt mi říkal, že je to blbá metoda,“ uvedl s tím, že novináři pak právě tuto metodu zneužili.

„Neměl jsem zákonnou ani smluvní povinnost starat se o to, aby Neograph a konkrétně předseda představenstva Janků řádně hospodařili se svým majetkem. Měl jsem povinnost starat se o svoji firmu. Podniká se kvůli tomu, aby se dosáhlo zisku,“ uzavřel Kmeť zhruba hodinovou výpověď.

Na otázky státního zástupce a obhájců odmítl odpovídat. Ke svým vztahům s Rittigem se vůbec nevyjádřil. V kauze DPP čelí aktuálně obžalobě celkem 12 lidí. Hlavní líčení bude pokračovat v listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme