Blíží se lhůta pro pozvánky k přijímačkám. Žáci někdy obdrží nejprve tu na druhý termín, až pak na první

Na začátku příštího týdne by měli mít všichni žáci pozvánky k přijímacím zkouškám na střední školy. Ředitelé finišují s jejich rozesíláním poštou nebo přes elektronický sytém DiPSy. Blíží se totiž lhůta, kdy se děti musí dozvědět, kde budou skládat přijímačky. Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové, ředitelky pražského Gymnázia Nad Štolou, proběhl tento krok hladce. Někteří rodiče se ale obracejí na Cermat s dotazy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti gymnázia

Blíží se lhůta pro pozvánky k přijímačkám (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Všechny pozvánky už máme odeslané,“ uvedla pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál Schejbalová. „Papírové jsme odesílali během pondělí, těch bylo maličko, a večer se odesílaly ty elektronické,“ popsala.

‚Můžeme chtít i výpis z katastru.‘ Ředitel školy hodlá zakročit proti spádové turistice, ministerstvo je proti

Číst článek

Žádné problémy při přípravě pozvánek k přijímacím zkouškám podle ní nenastaly. „Dost dlouho se generovaly, ale to bylo tím, že jich bylo tolik. Trvalo to pět hodin,“ upřesnila Schejbalová. A doplnila, že ani nikdo z ředitelů jí žádné problémy nehlásil.

Elektronický systém DiPSy funguje, jak má. Cermat podle mluvčí Jany Patákové neeviduje žádné výpadky ani třeba hackerské útoky. Někteří rodiče se ale na Cermat obracejí s dotazy ohledně pozvánek.

„Někdy se stane, že jim nejprve přijde pozvánka na druhý termín, a poté až na první termín. Nic se ale neděje,“ uklidňuje rodiče a žáky Patáková.

Hodně lidí také podle ní zmátlo místo přijímacích zkoušek. „Přijímací zkoušku mohou dělat i na škole s třetí prioritou. Na rozřazování uchazečů do škol neměla priorita žádný vliv. Odvíjelo se to od kapacit škol a místa bydliště,“ přibližuje mluvčí Cermatu. Kde budou žáci zkoušku skládat, nemá na přijetí žádný vliv.

Stejný název, jiné město

‚Odměna pro celou školu.‘ Nejoblíbenějším českým učitelem v anketě Zlatý Ámos se stal Dominik Simon

Číst článek

Cermat ale zodpovídá také dotazy rodičů, kteří zapsali své děti na jinou školu, než chtěli. „Hodně lidí se spletlo a nedočetlo až na konec oboru. Ten měl sice stejný název, ale byl v jiném městě. Hodně se u obchodní akademie pletly Prachatice a Praha. Pokud toto vzniklo a ředitelé to povolili, tak jim Cermat mohl pomoci s přepisem přihlášek,“ nastínila postup Patáková s tím, že řešení je vždy na domluvě s řediteli škol. Po rozeslání pozvánek je už ale změna školy extrémně komplikovaná.

Pozvánky mají ředitelé podle metodiky ministerstva školství rozeslat nejpozději do 14 dnů před řádným termínem přijímací zkoušky.

Jednotná přijímací zkouška na čtyřleté maturitní obory a obory nástavbového studia bude letos 12. a 15. dubna, pro obory víceletých gymnázií 16. a 17. dubna. Přihlášku na střední školu podalo do všech forem studia 157 080 uchazečů. 

Žáci letos na přihláškách nově určovali priority škol, tedy to, na kterou školu se chtějí dostat nejvíce. Nově také mohli podat tři přihlášky místo dvou.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme