Sněmovna a Senát si před aktivací článku 66 vyžádají nové stanovisko nemocnice k Zemanově stavu

Aktivace článku 66 Ústavy ohledně převedení pravomocí prezidenta Zemana by měla nastat kolem ustavující schůze Poslanecké sněmovny, po jednání šéfu sněmovních stran v Senátu to uvedl Petr Fiala (ODS). „Obě komory by měly postupovat v časové blízkosti. Než tato situace nastane, vyžádá si sněmovna stanovisko Ústřední vojenské nemocnice o tom, zda tento stav trvá,“ řekl na tiskové konferenci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala

Petr Fiala | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poradu, zda aktivovat článek 66 Ústavy a převést pravomoci prezidenta Miloše Zemana, svolal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) poté, co ze zprávy Ústřední vojenské nemocnice vyplynulo, že prezident není kvůli špatnému zdravotnímu stavu schopen pracovat a ani prognóza na zlepšení není příznivá. 

12 řádků z ÚVN. Zeman nebyl schopen plnit povinnosti už minulý týden, přesto podepsal svolání sněmovny

Číst článek

I Vystrčil bude chtít novou zprávu z nemocnice, než budou senátoři a poslanci hlasovat. „Vojenská nemocnice má plnou důvěru a nikdo ji nezpochybňuje. Bylo by ale dobré se před hlasováním optat, zda se prezidentův zdravotní stav změnil, či nikoliv,“ uvedl Vystrčil.

Šéf ODS Petr Fiala uvedl že politikům za současné situace nezbývá než situaci řešit. „Neženeme se do toho, nejsme ani šťastní, že tato situace nastala. Jsme si ale vědomi toho, že pokud zde existují pochybnosti o zdravotním stavu pana prezidenta, jsme povinni jednat,“ komentoval současnou situaci lídr koalice Spolu Petr Fiala.

Podle něj určitě nebudou poslanci hlasovat o převodu pravomocí prezidenta už na ustavující schůzi sněmovny. 

Aktivaci článku 66 podpořila dopoledne Stálá komise Senátu pro Ústavu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) informoval o usnesení, že prezident Miloš Zeman  „není schopen svůj úřad vykonávat ze závažných zdravotních důvodů“. 

cen, Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme