Včel létá méně. Teplotní výkyvy jim nesvědčí a ovocnáři se obávají horšího opylení stromů

Ovocné stromy a řepka začaly kvést kvůli rekordně teplému jaru o měsíc dřív a najednou. Včel, které by je opylily, je ale málo. Všechny létavky se ještě nestačily vylíhnout, většina včelstev je proto oslabených. To může ovlivnit letošní úrodu ovoce.

Chelčice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včela

„Zatím osmdesát procent včelstev v síle není. Budou v síle, až bude všechno odkvetlé." | Zdroj: Shutterstock

„V třešňových sadech máme třicet úlů, ale dalších šedesát je, nebo bude v dalších kvetoucích sadech,“ říká ředitel Zemcheby Chelčice Jaroslav Muška.

Přehrát

00:00 / 00:00

V třešňovém sadu u Chelčic byla Jitka Cibulová Vokatá

Letos je to kvůli předčasnému nástupu jara velmi důležité. „Letošní rok je teplotně abnormální. Doba květu jednotlivých druhů se od sebe neodlišila, ale všechno v podstatě kvete naráz. Naším velkým konkurentem je bohužel řepka, kam včeličky okamžitě začnou létat a preferují řepku oproti sadům,“ vysvětluje Jaroslav Muška.

Sady Zemcheby Chelčice a jejich okolí pomáhá opylovat 150 včelstev Vlastimila Mládka z nedalekých Libějovic. Letošek je podle něj kvůli teplotním výkyvům výjimečný a má vliv i na vývoj včel. „Létavky, které by tam měly být, se upracovaly už někdy v lednu, v únoru, protože bylo teplo. Měly se postarat o jarní rozvoj, ale věnovaly se plodu, aniž by mohly něco přinést z přírody. Proto tato generace rychle odumřela a čeká se na novou,“ popisuje.

Vývoj trvá 38 dní. „Zatím osmdesát procent včelstev v síle není. Budou v síle, až bude všechno odkvetlé, někdy v polovině května po této jarní sezoně,“ dodává Vlastimil Mládek.

Situaci s opylením navíc ještě komplikuje současné chladné počasí. Pokud teploty klesnou pod deset stupňů, včely z úlu vůbec nelétají. I to se podle ovocnářů může odrazit na letošní úrodě.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme