Povolební námluvy. Podívejte se, ve kterých obcích už je o vedení rozhodnuto

V pátek a v sobotu voliči rozhodovali o složení obecních zastupitelstev. Nyní přichází na řadu samotní politici a jejich povolební vyjednávání. Kde už je o koalicích rozhodnuto? A kdo míří do opozice? Server iROZHLAS „povolební námluvy“ průběžně monitoruje.

Praha (Aktualizováno: 21:09 12. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost

Kde už se obecní politici dohodli na koalici? Podívejte se na náš přehled. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Seznam obcí

Blansko

Radnici v Blansku bude řídit staronová koalice ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Volba pro Blansko. Kandidátem na starostu je dosavadní místostarosta Jiří Crha (ODS).

Čtveřice stran se na tom dohodla v pondělí večer. Koaliční smlouvu podepíší nejpozději do konce týdne, řekl Crha. Koalice v tomto složení ve městě funguje už osmnáct let, nyní bude mít v zastupitelstvu 15 mandátů z 25.

V Blansku kandidovalo do zastupitelstva města deset stran a seskupení. Volební účast byla 45,77 procenta ze 16 418 možných voličů. Před čtyřmi lety vyhrála volby ČSSD, když získala téměř 25 procent hlasů.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Blansku si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Děčín

Hnutí ANO, které v Děčíně vyhrálo v komunálních volbách, se v pátek dohodlo na radniční koalici s hnutím Náš Děčín a s ČSSD. Koalice bude mít v zastupitelstvu těsnou většinu 14 zastupitelů ku 13 opozičním. Novým primátorem bude Jaroslav Hrouda z ANO.

ANO v Děčíně s převahou zvítězilo a získalo v zastupitelstvu devět míst. Koaliční jednání zahájilo s hnutím Náš Děčín a s hnutím Volba pro Děčín, která obě získala po čtyřech mandátech. ANO se netajilo tím, že si pro koaliční spolupráci bude mezi nimi vybírat a hledat ještě třetí, menší subjekt. Tím se nakonec stala ČSSD, která má jednoho zastupitele.

Jak se volilo ve vašem okrsku? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu výsledků komunálních voleb

Číst článek

Děčínské zastupitelstvo má 27 členů. Po dvou zastupitelích mají po volbách ODS, KSČM, Česká pirátská strana a Změna pro Děčín, po jednom zastupiteli má krom ČSSD také SPD.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Děčíně si můžete  prohlédnout zde
Nahoru   

Frýdek-Místek

Koalice už vznikla třeba ve Frýdku-Místku. Smlouvu podepsaly ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL. V třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají 23 mandátů. Primátor bude opět z ČSSD.

Novinářům to v pondělí sdělila mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Komunální volby ve městě vyhráli sociální demokraté. Frýdek-Místek je prvním statutárním městem v regionu, kde je uzavřena koaliční smlouva.

V dohodě se počítá s tím, že ČSSD obsadí podle vlastního návrhu pozici primátora a dvou náměstků, ANO dva náměstky, KDU-ČSL jednoho náměstka primátora. Dosavadním primátorem byl Michal Pobucký (ČSSD), který opět stál v čele kandidátky.

„V této chvíli už týmově pracují na programovém prohlášení. Podle zástupců jednotlivých koaličních stran byla pro uzavření koaliční smlouvy rozhodující velká programová shoda,“ uvedla Matějíková.

Kompletní výsledky komunálních voleb ve Frýdku-Místku si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Havířov

Jasno je i v Havířově na Karvinsku, kde se koaliční smlouva podepsala ve čtvrtek. Vítězné hnutí ANO povede město s ČSSD, koalicí KDU-ČSL a STAN, která kandidovala pod názvem Společně pro Havířov, a s Hnutím pro Havířov.

Koalice bude mít většinu 27 hlasů ze 43. Primátorem má být lídr ANO Josef Bělica, který dosud zastával funkci náměstka.

Tady se nepřepřahá. Co se skrývá za volebním úspěchem starostů od Berounky?

Číst článek

Komunální volby v Havířově vyhrálo ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu. Druhá skončila KSČM se sedmi mandáty. Třetí ČSSD bude mít šest zastupitelů. Čtvrté Hnutí pro Havířov má čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě také koalice Společně pro Havířov. Šestí jsou Piráti se čtyřmi mandáty. Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila ODS se dvěma mandáty.

Nyní radnici ovládala koalice ČSSD, ANO a lidovců, v minulém volebním období se ale vedení města několikrát změnilo.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Havířově si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Jablonec nad Nisou

Jablonec povede koalice ANO, Pirátů a Společně pro Jablonec, kterou podporuje ještě jeden ze dvou zvolených zastupitelů za Novou budoucnost pro Jablonec. Koaliční smlouvu podepsaly strany ve čtvrtek. Primátorem by se měl stát Milan Kroupa (ANO), koalice má podporu 17 z 30 zastupitelů.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Jablonci si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   ↑

Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou na Mělnicku by měly vést hnutí STAN, ODS a Kralupy Nová vlna. Dosavadní starosta Petr Holeček (STAN) očekává podepsání koaliční smlouvy tento týden.

Ve městě zvítězilo hnutí STAN s téměř 29 procenty hlasů a šesti mandáty v jednadvacetičlenném zastupitelstvu. Druhá skončila ODS s 22 procenty a pěti mandáty.

Po čtyřech křeslech v zastupitelstvu mají ANO a Kralupy Nová Vlna, dva mandáty má KSČM s nezávislými kandidáty.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Kralupech nad Vltavou si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Kladno

Kladno povedou ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci, které je složeno z kandidátů STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. V pondělí jejich zástupci podepsali koaliční smlouvu, ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu mají 18 hlasů. Vítězná Volba pro Kladno primátora Milana Volfa bude spolu s komunisty v opozici.

„Primátorem bude Dan Jiránek (ODS),“ řekl Lukáš Hanes z kladenské ODS. Jiránek už město v minulosti vedl, v uplynulých čtyřech letech vedla Kladno koalice Volby pro Kladno, ANO a KSČM.

„Jestli se někdo jinak neumí prosadit, než že dělá takové podrazy, tak nechť je dělá,“ reagoval Milan Volf. Podle Volfa jsou čtyři roky dlouhá doba a složení koalice je nesourodé.

Kladenský zastupitel Hašek odchází z TOP 09. Nechce se vzdát účasti v koalici s SPD

Číst článek

„Já to nebudu hodnotit, protože tam je plno nováčků a oni se potom jakoby rozkoukají a podobně,“ dodal dosavadní primátor.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Kladně  si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Liberec

Koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO a ODS v Liberci nevznikne. Jednání byla podle lídra starostů Jaroslava Zámečníka ukončena. ANO prý odmítlo být v jedné koalici s ODS. „Budeme dál hledat možnost spolupráce tří partnerů, tak jak jsme měli v plánu,“ uvedl Zámečník.

Jako nejpravděpodobnější se nyní jeví trojkoalice starostů s ANO s uskupením Liberec otevřený Lidem (LOL), která by měla v 39členném zastupitelstvu 29 mandátů. Zámečník dnes potvrdil, že LOL osloví. „Budeme zjišťovat, jak se staví ke spolupráci,“ dodal.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Liberci  si můžete  prohlédnout zde.
Nahoru   

Litomyšl

Složení budoucí koalice ve vedení Litomyšle se zřejmě nezmění. Podle předběžné dohody by ji měly opět tvořit KDU-ČSL, ODS a sdružení Generace 89 a Nestraníci.

Dosavadnímu starostovi Radomilu Kašparovi (KDU-ČSL) připadne funkce místostarosty, řekl Daniel Brýdl, jehož Generace 89  volby  vyhrála a získala šest z 23 zastupitelů.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Litomyšli si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Mladá Boleslav

Mladou Boleslav povede koalice vítězné ODS, dále STAN, ANO s Volbou pro Mladou Boleslav a ČSSD. Na základě podepsané koaliční smlouvy primátorem zůstane Raduan Nwelati z ODS. V opozici bude KSČM a koalice KDU-ČSL se Zelenými. Koalice bude mít v třiatřicetičlenném zastupitelstvu 29 míst.

Bližší informace o novém vedení města by měla přinést tisková konference, která proběhne v pondělí odpoledne. 

Kompletní výsledky komunálních voleb v Mladé Boleslavi  si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Mníšek pod Brdy

V Mníšku pod Brdy u Prahy podepsali dohodu o koaliční spolupráci zástupci vítězného uskupení Společně pro Mníšek s Otevřenou radnicí, TOP 09 a ODS. Dohromady mají těsnou většinu osmi z 15 mandátů.

Koaliční smlouvu chtějí uzavřít do konce října. Povolební jednání v Mníšku tím ale nejsou uzavřena a strany pokračují ve schůzkách. 

Kompletní výsledky komunálních voleb v Mníšku pod Brdy si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Náchod

V Náchodě povládne ČSSD se třemi subjekty, starostou bude opět Jan Birke. Na koalici v jednadvacetitisícovém Náchodě se v pondělí dohodla ve volbách jasně vítězná ČSSD s koalicí ODS a STAN, KDU-ČSL a Patrioty města Náchoda.

V zastupitelstvu bude mít čtyřkoalice 19 hlasů ze 27. Na starostu bude navržen současný starosta a lídr ČSSD Jan Birke. Uvedl to Birke, který v čele Náchoda stojí od roku 2010.

Jde o první dohodnutou koalici v okresních městech Královéhradeckého kraje.

Prvním místostarostou by měl být Jan Čtvrtečka (ČSSD), post druhé místostarostky bude zastávat Pavla Maršíková (KDU-ČSL). Neuvolněným, tedy ne plně placeným, místostarostou bude František Majer (ODS a STAN).

Čižinský, Hřib a Pospíšil se sejdou u jednoho stolu. Chtějí jednat o programu možné koalice v Praze

Číst článek

V devítičlenné radě města bude mít ČSSD čtyři místa, ODS a STAN dvě místa, stejně jako KDU-ČSL. Patrioté v radě obsadí jedno křeslo.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Náchodě  si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Nymburk

Nymburk povede koalice vítězného hnutí Nymburk s klidem (NSK), ODS a ČSSD. Uskupení v úterý podepsala koaliční dohodu o spolupráci a koaliční smlouva bude podepsána zřejmě příští týden.

Starostou bude lídr NSK Tomáš Mach, pozice místostarostů zatím nejsou známy, řekl v úterý večer lídr kandidátky ODS Zdeněk Vocásek. Koalice získá v zastupitelstvu těsnou většinu 11 hlasů.

Komunální volby v patnáctitisícovém Nymburce vyhrálo NSK se ziskem sedmi mandátů v zastupitelstvu, které má 21 členů. Na druhém místě skončilo uskupení Nymburští demokraté se čtyřmi mandáty a na třetím hnutí Změna pro Nymburk se třemi mandáty, kterou vedl do voleb končící starosta Pavel Fojtík.

ČSSD, ODS a ANO získaly po dvou mandátech, jeden mandát má uskupení Zdravý Nymburk.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Nymburku  si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Olomouc

V Olomouci se dohodlo na koalici vítězné hnutí ANO s ODS, KDU-ČSL a hnutím spoLečně. Primátorem má být lídr ANO Miroslav Žbánek. Návrh koaliční smlouvy by měl být hotový příští týden. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude tato čtyřkoalice disponovat většinou 26 hlasů.

„Uzavřeli jsme dnes dohodu o povolební spolupráci, v rámci které jsme si vyspecifikovali strukturu orgánů města a zastoupení jednotlivých stran a hnutí s tím, že primátor by byl nominován za hnutí ANO, tudíž bych to byl já,“ uvedl Žbánek.

V jedenáctičlenné radě Olomouce by ODS podle uzavřené dohody měla mít tři zástupce, KDU-ČSL dva a hnutí spoLečně jednoho člena. Na ANO by tak v radě připadlo pět míst.

Komunální volby v Olomouci vyhrálo ANO, má 14 mandátů v zastupitelstvu o 45 členech. Druhé skončilo ProOlomouc s šesti mandáty. Třetí koalice Piráti a starostové bude mít také šest zastupitelů. Čtvrtá ODS má pět mandátů, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě KDU-ČSL. Šesté je hnutí spOLečně se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD získala dva mandáty.

ANO šlo do povolebního jednání s podmínkou, že koalice by měla mít aspoň 24 hlasů. Zároveň požadovalo funkci primátora.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Olomouci  si můžete  prohlédnout zde.
Nahoru   

Ostrava

Ostravu stejně jako v minulém volebním období povede koalice vítězného hnutí ANO spolu s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Primátorem třetího největšího města v zemi bude dosavadní první muž krajského města Tomáš Macura (ANO). Staronová koalice bude mít v 55členném zastupitelstvu většinu 37 hlasů. První podoba koaliční smlouvy bude připravena ještě v pátek.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Ostravě si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   ↑

Pardubice

V Pardubicích v pátek podepsaly hnutí ANO, Koalice pro Pardubice (KPP) a ČSSD deklaraci o spolupráci. Aby koalice měla většinu v zastupitelstvu, osloví ještě Piráty a znovu naváže na přerušené jednání.

Piráti se tomu nebrání, možností je ale i duhová koalice bez účasti hnutí ANO. Tvořit by ji mohly subjekty Pardubáci společně, Piráti, Sdružení pro Pardubice, ODS, což zatím dává dohromady 19 hlasů v zastupitelstvu s 39 členy. Oslovené ČSSD a KPP s nimi odmítly jednat.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Pardubice si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   ↑

Prostějov

V Prostějově bude ANO v koalici PéVéčkem, ODS a ČSSD. Primátorský post obsadí ANO, které jako kandidáta nominovalo lídra a hejtmanova náměstka Františka Juru. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice 20 hlasů.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Prostějově si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   ↑

Přerov

V Přerově se vítězné hnutí ANO dohodlo na koalici s ODS a KDU-ČSL s TOP 09. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 18 mandátů, primátorem bude lídr hnutí Petr Měřínský.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Přerově si můžete  prohlédnout zde.
Nahoru   ↑

Rychnov nad Kněžnou

Rychnov nad Kněžnou povede koalice vítězného uskupení současného starosty Jana Skořepy Nezávislí za Rychnov, ODS, Nestraníci a KSČM

Kompletní výsledky komunálních voleb v Rychnově nad Kněžnou si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Strakonice

Hnutí Strakonická Veřejnost, které v komunálních  volbách získalo 51,1 procenta hlasů a v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít 16 mandátů, bude ve městě vládnout samo, bez koalice. V pondělí to řekl starosta města a zakladatel hnutí Břetislav Hrdlička, který bude jako starosta pokračovat.

Brno už nepovede Vokřál z ANO. Koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD obešla vítěze voleb

Číst článek

Do strakonického zastupitelstva, kam kandidovalo 14 stran a hnutí, se dostalo ještě hnutí Jihočeši 2012 se třemi mandáty, jeden mandát mají spojení TOP 09 a nezávislí, jeden ODS.

Kompletní výsledky komunálních voleb ve Strakonicích si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Trutnov

V Trutnově se na koalici dohodla ve volbách jasně vítězná ODS s Piráty, Volbou pro město Trutnov a Sdružením pro Trutnov. Na starostu bude navržen současný starosta, poslanec a lídr ODS Ivan Adamec.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Trutnově si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Třinec

Město Třinec na Frýdecko-Místecku nadále povedou Osobnosti pro Třinec a lidovci. Koaliční dohodu podepíšou příští týden. Ve středu to řekla současná primátorka Věra Palkovská, která bude primátorkou znovu.

Osobnosti pro Třinec mají v třiatřicetičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu 21 křesel. S lidovci budou mít dohromady 25 míst. 

Osobnosti pro Třinec dostaly v komunálních volbách přes 47 procent hlasů, KDU-ČSL 10,08 procenta. V zastupitelstvu budou ještě hnutí ANO, jež získalo 13,37 procenta hlasů a bude mít pět křesel, a Nezávislí, kteří za 7,76 procenta hlasů budou mít tři mandáty.

K volbám přišlo 34,44 procenta voličů, tedy téměř 10 tisíc lidí. Slezský Třinec má 36 tisíc obyvatel a statutárním městem se stal na konci srpna.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Třinci si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

Vyškov

Vyškov bude řídit nová koalice ODS, ANO, KDU-ČSL, Volby pro město a Nášeho Vyškova. Pětice subjektů už podepsala koaliční smlouvu. Vítěz voleb - ČSSD - její součástí není.

V zastupitelstvu bude mít koalice 17 z 27 křesel. Kandidátem na starostu je lídr ODS a dosavadní místostarosta Karel Jurka, řekli v pondělí na tiskové konferenci zástupci zúčastněných subjektů.

Kompletní výsledky komunálních voleb ve Vyškově si můžete prohlédnout zde.
Nahoru   

ako, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme