Výběr z médií: české firmy v obtížné situaci, zvláštní vysvědčení z běžných škol a rozvoj telemedicíny

České firmy začínají pociťovat platební neschopnost. V restauračních a ubytovacích službách dojdou peníze až 90 procentům firem, píše deník E15. Mf Dnes se věnuje klasifikaci známek na českých školách. Klasické známky dostane na vysvědčení jen minimum žáků. Právo se zabývá tím, jak může domácí karanténa přispět k pomoci obětem domácího násilí. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výdejové okýnko kavárny.

Výdejové okýnko kavárny. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

E15

Firmy začíná drtit platební neschopnost. Takový je titulek z deníku E15. Vážné problémy kvůli tomu bude mít podle údajů Svazu průmyslu a obchodu a Hospodářské komory skoro třetina všech českých podniků. V restauračních a ubytovacích službách ale dojdou podle deníku peníze až skoro 90 procentům firem.

Koronavirem se v Česku nakazilo 6437 lidí. Čína upřesnila počet obětí ve Wu-chanu

Číst článek

Příčiny jsou jednoduché. Hotely a restaurace budou mít podle plánu vlády zavřeno nejdéle ze všech. Jsou teď bez příjmů, ale náklady splácet musejí. A finanční rezervy na skoro tři měsíce nemají ani dobře zajištěné firmy. Podle analytičky Hospodářské komory Kariny Kubelkové tak nebudou moct platit nejen zaměstnancům, ale ani svým dodavatelům a na ty přenesou své potíže.

Mf Dnes

Klasické známky bude na vysvědčení dávat jen minimum učitelů. Vyplývá to z ankety, kterou si mezi třiceti základními školami udělala Mf Dnes. Podle ní více než polovina ředitelů zvolí spíše obsáhlejší slovní hodnocení.

Třeba řediteli základní školy v ulici T. G. Masaryka ve Svitavách se zamlouvá slovenský systém. Jak Jiří Sehnal vysvětluje v Mf Dnes, místo známek je tam na vysvědčení slovní hodnocení s prvky formativního hodnocení. To znamená, jaký je přístup žáka k učení, jak ho zvládá, ale i to, jak se hodnotí sám. S takovým postupem souhlasí i Bob Kartous z centra EDUin, které se vzděláváním zabývá.

Lidové noviny

České internetové portály a srovnávače cen blokují podvodné on-line obchodníky. Facebook a Google ale takový přístup nemají. Všímají si toho Lidové noviny, které mapují, jak se tyto společnosti staví ke zjištěním a doporučením České obchodní inspekce. Ta na stránce rizikove.cz upozorňuje na pochybné e-shopy.

Energetičtí šmejdi využívají nouzového stavu a volají lidem domů. Hrozí jim větší postih

Číst článek

Mezi takové prodejce patří například Myshopolo.cz, Lumeo.cz, nebo Amorise.com. Tato společnost ve falešné facebookové reklamě upozorňuje na to, aby lidé nosili roušky. Po kliknutí na ni ale láká na investice do kryptoměn. Amorise.com ale Google blokuje jako jedinou ze zmíněných a nezobrazuje ani její reklamy. S Českou obchodní inspekcí nechtěl spolupracovat podle jejího mluvčího Jiřího Frölicha proto, že problém nemůže řešit jen s Českem. Google se hájí tím, že od ledna sám zablokoval miliony reklam, které se na situaci kolem koronaviru snažily vydělat.

Hospodářské noviny

Pandemie koronaviru přispívá k výraznému rozvoji telemedicíny - tedy dálkovému přenosu informací od pacienta k lékaři. Tématu se věnují Hospodářské noviny. Došly ale k závěru, že hlavně v Evropě může být vztah mezi doktorem a pacientem na dálku jen krátkodobý. Zdravotní pojišťovny totiž většinou neumí on-line vyšetření proplácet.

Odvrácená strana karantény: sebevraždy, domácí násilí a psychické problémy. Co o nich víme z minulých krizí?

Číst článek

A protože je v Evropě jiný model zdravotní péče než ve Spojených státech, kde jde o komerční systém, bude se jejich přístup měnit asi jen pomalu. Třeba VZP teď konzultace na dálku pomocí telefonu a e-mailu proplácí, ale podle jejího mluvčího Vlastimila Sršně jen dočasně. Chce totiž, aby zdravotní péče fungovala a lékaři za ni dostali zaplaceno. Taková vyšetření jsou momentálně vítanou alternativou osobnímu setkání. Lékaři můžou na pacienty, které znají, stále dohlížet, aniž by za nimi lidé museli chodit. Snižuje se tak i riziko nákazy koronavirem.

Právo

Domácí karanténa v době koronavirové pandemie může rychleji odhalit, když nějaké rodiny nefungují tak, jak by měly. Například pokud jsou v domácnostech děti oběťmi domácího násilí. Píše o tom páteční Právo, které oslovilo předsedkyni Fondu ohrožených dětí Hanu Kupkovou. Ta mluvila i o tom, jak v době koronaviru funguje projekt jejího fondu Klokánek, který ohroženým dětem pomáhá.

Pro týrané děti může být pandemie v drsném slova smyslu pozitivní. Právu to řekla předsedkyně Fondu ohrožených dětí Hana Kupková. Zdůvodňuje to tím, že se v období karantény daří více odhalovat domácí násilí, které bylo jinak tutláno. Protože jsou děti doma v podstatě pořád zavřené s rodiči, tak toto jinak tiché násilí vygraduje - a takovým dětem se pak dá dříve pomoci.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme