‚Zažívají asi nejtěžší chvíle života.‘ V Praze přistál český vojenský speciál s vyhoštěnými diplomaty

Na pražském ruzyňském letišti přistál v pondělí večer český vojenský speciál s částí vyhoštěných zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Zbývající zpět do Česka míří v osobních autech, uvedl po příletu vicepremiér a ministr zahraničních věcí Jan Hamáček (ČSSD). Rusko vyhostilo 20 diplomatů, zemi museli opustit kvůli českému vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze. Mezi diplomaty by měl být i zástupce velvyslance Luboš Veselý.

Praha (Aktualizováno: 22:25 19. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ruzyňském letišti přistál český vojenský speciál s dvacítkou vyhoštěných zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Diplomaté do Prahy přiletěli i s rodinami. Letadlo z takzvané vládní letky odletělo do Moskvy v odpoledních hodinách z vojenského letiště Kbely.

„Chci ještě jednou poděkovat těm, kteří na ambasádě v Moskvě sloužili. Jako ministerstvo zahraničí uděláme maximum pro to, abychom jim těžké chvíle ulehčili. Poskytneme jim servis, zázemí a třeba i ubytování, protože někteří tu neměli ani byty,“ sdělil Hamáček přítomným novinářům na Letišti Václava Havla.

„Zažívají asi nejtěžší chvíle života. Na svou práci ale mohou být hrdí. Nic neprovedli, jen doplácí na to, jak ruská strana reagovala na oprávněný krok České republiky.“

Reakce ruské strany byla podle jeho slov velmi razantní. O dalším postupu bude v úterý nebo ve středu jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

„Zvažujeme všechny možnosti, co máme, a to i nastavit stavy znovu na principu reciprocity,“ doplnil Hamáček. „Bude na vládě, jak razantní řešení bude. Já bych nevyloučil žádnou z možností.“

Hamáček opět odpovídal na dotazy ohledně své plánované a následně zrušené cesty do Ruska, o které tvrdí, že byla kamuflážní. „Mrzí mě, že jsme to udělali takto, ale počítá se výsledek, kterým je nejlepší a nejrazantnější bezpečnostní operace proti rezidenturám ruských tajných služeb. My jsme rozbili obě. Pro Rusko bude těžké je dávat opět dohromady. Pokud nám někdo vyčítal, že Česko je centrem podobných operací, tak to končí, protože ti, kteří ty operace řídili, byli v tom letadle, které odletělo,“ uvedl mimo jiné. 

Česko se rozhodlo vyhostit 18 ruských diplomatů z ČR kvůli výbuchu v areálu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Podle podezření českých bezpečnostních složek do něj byli zapojeni dva ruští agenti.

Vyhoštění zaměstnanci ruské ambasády jsou podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. Prahu již odpoledne se svými rodinami opustili na palubě ruského speciálu.

Moskva na český krok reagovala vyhoštěním 20 zaměstnanců české ambasády. Podle Hamáčka toto rozhodnutí Ruska v principu velvyslanectví paralyzuje, protože skončil celý jeho politický i hospodářský úsek. Vyhoštěn byl i zástupce českého velvyslance Vítězslava Pivoňky Veselý. Funkční zůstala pouze konzulární služba.

wei, pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme