Kaczyńského strana svolává Trumpovi spolehlivé vítače. Nechce žádné 'mávání ústavou‘

Poslanci a senátoři polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) shánějí „vítače“. Na červencovou návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa může každý z 298 zákonodárců nejsilnější polské vládní strany pozvat 50 lidí. Celkem jich může být skoro 15 000.

Varšava/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump na setkání s příznivci v aréně Cedar Rapids v Iowě 21. června 2017. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Má to být milé přivítání, žádné výkřiky proti prezidentovi USA nebo mávání polskou ústavou," cituje jednoho z poslanců PiS deník Gazeta Wyborcza a naráží tak na kritiku vlády ze strany opozice a občanských inciativ za zasahování do Ústavního soudu a porušování ústavy.

Vůdce polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński | Foto: Reuters

Vládní strana členům a přívržencům zaplatí autobusy, které je do Varšavy svezou z celého Polska. Mobilizují se také „Kluby Gazety Polské", konzervativní sdružení, které pořádá demonstrace podporující vládu Práva a spravedlnosti.

Dudovo Trojmoří

Donald Trump přijede do Polska večer 5. července. Druhý den ráno absolvuje sérii schůzek. Podle informací polských médií se ale nesejde s předsedou PiS Jarosławem Kaczyńskim. Ten má, ač je „pouhým" poslancem, v současnosti v polské politice rozhodující slovo.

Trojmoří

Iniciativa, která je v České republice stranou pozornosti. Podle diplomatických zdrojů, které v červnu citoval deník Gazeta Wyborcza, Češi Trojmoří vnímají jako polský pokus o vytvoření protiváhy Německa a Evropské komise a projekt, který má posloužit jen polským zájmům. Prezident Zeman se podle Hospodářských novin do Varšavy nechystá.

Trump se má setkat s prezidentem Andrzejem Dudou a zástupci dalších 12 států střední a východní Evropy, kteří jsou zváni na zakládající summit polské iniciativy - tzv. „Trojmoří". Prezident Miloš Zeman se podle Hospodářských novin do Varšavy nechystá.

Na summitu států mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem polskému prezidentovi velice záleží. Trojmoří se dokonce přesunulo do Varšavy z Vratislavi, kde se mělo setkání politiků původně konat. "Jedno je jisté - všechno se odbyde ve Varšavě. Na tom se shodla polská i americká strana," vysvětlil mluvčí polského prezidenta Krzysztof Łapiński.

Bude se jednat o vízech?

Americký prezident pak odpoledne 6. července vystoupí s projevem na varšavském Náměstí Krasińských, kde byl v roce 1989 odhalen pomník Varšavského povstání z roku 1944 a sídlí tam také monumentální budova Nejvyššího soudu. Před ním ve stanech dlouhodobě protestují demonstranti – proti politice i rozsudkům soudů.

"V téhle chvíli nemá Polsko důležitější problém, než je řešení rusko-ukrajinského konfliktu. Jeho eskalace může ohrozit polskou bezpečnost. Budeme Američany žádat, aby se na tom podíleli. Rozhovory v Minsku ani Normandii nepřinesly řešení. Proto bychom chtěli s Američany zkusit najít nový způsob, jak ten konflikt urovnat," řekl k očekáváním polské strany ministr zahraničních věcí Witold Waszczykowski.

Trump odložil návštěvu Londýna, píše Guardian. Kancelář Mayové to popírá

Číst článek

Polští diplomaté ale aspoň zatím nezmínili jednu ožehavou otázku. Poláci potřebují na rozdíl třeba od českých a slovenských občanů při turistických cestách do Spojených států vízum.

Hlavním důvodem je velký počet nelegálních polských přistěhovalců v Americe. O tom ale při návštěvě Donalda Trumpa zřejmě řeč nebude. Polská pravice původně očekávála, že Donald Trump zruší víza pro Poláky do několika týdnů od nástupu do funkce.

Z Varšavy na G20

Z Varšavy bude Donald Trump pokračovat na summit skupiny G20 do Hamburku. Před dvěma týdny britský deník The Guardian přinesl zprávu, že Trump odložil návštěvu Velké Británie. Obával se prý velkých protestů.

Americký prezident byl v Polsku naposledy loni – Barack Obama se účastnil summitu NATO na varšavském Národním stadionu. Obama tehdy kritizoval kontroverzní kroky polské vlády, připomněl ale třeba také silnou polskou komunitu v Chicagu.

Filip Harzer, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme