Pomoc zemím, které zasáhly změny klimatu, a válka v Evropě. Řešení hledá klimatická konference COP 27

V egyptském Šarm aš-Šajchu začala v neděli klimatická konference COP 27. Do letoviska u Rudého moře přijelo na její zahájení 120 politiků, zúčastnit se má také několik desítek tisíc účastníků. Jedním z hlavních témat summitu bude poprvé i finanční pomoc zemím, které už v důsledku globálního oteplování utrpěly škody. Český premiér Petr Fiala (ODS) dorazil do Šarm aš-Šajchu ve večerních hodinách.

Tento článek je více než rok starý.

Šarm aš-Šajch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

20221106_154514_221106-162701_mfk.jpg

V Egyptě začala klimatická konference OSN | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Oteplování planety i stoupání hladin oceánů zrychluje, posledních osm let bylo nejteplejších v historii záznamů a odtávání ledovců už nic nezastaví. Ve své zprávě, zveřejněné u příležitosti zahájení klimatické konference OSN v Egyptě, COP 27, to v neděli uvedla Světová meteorologická organizace.

Její šéf Petteri Taalas varoval, že udržet oteplování pod hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou érou už se nejspíš nepodaří a katastrofální důsledky změn klimatu budou stále citelnější.

Energetická krize vrhá stín i na světovou klimatickou konferenci. Ohrožuje plnění závazků

Číst článek

Letošní průměrná teplota bude o 1,15 stupně výš než průměrná teplota z let 1850-1900, přičemž vyššímu růstu zabránil fenomén La Niňa. Až dvojnásobnou rychlostí proti začátku 90. let nyní stoupají i hladiny oceánů. Jen od ledna 2020 se zvýšily o jeden centimetr.

Změny klimatu přitom stále častěji pociťují lidé po celé planetě: katastrofální záplavy v Pákistánu letos připravily o život 1700 lidí, čtyřleté extrémní sucho v Africe vystavilo 18 milionů lidí riziku hladovění, hladina řeky Jang-c’-ťiang klesla na rekordní minimum a Evropa zažila nebývalé vlny veder.

I proto bude jedním z hlavních témat summitu finanční pomoc zemím, které v důsledku klimatických změn už utrpěly škody. 

„Velmi vítám shodu na zařazení nové agendy na letošní summit. Tímto tématem je mechanismus finančních náhrad za škody a ztráty. Je to výraz solidarity a empatie s oběťmi katastrof způsobených klimatickými změnami,“ uvedl konferenci její předseda a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí.

Role Česka

Česká republika má na letošní klimatické konferenci unikátní roli. Zastupuje totiž díky předsednictví celou Evropskou unii. Úkolem české delegace je tak koordinovat společný postup sedmadvacítky.

Stovky aktivistů v Amsterdamu bránily vzletu soukromých letadel. Zasáhla vojenská policie

Číst článek

„Česko vede celou evropskou delegaci a vyjednává jménem Evropské unie. Zároveň připravuje i koordninaci Evropské unie. Takže naše role je výrazná,“ říká Pavel Zámyslický, ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu českého ministerstva životního prostředí a vedoucí unijního vyjednávacího týmu na COP 27.

Letošní konference by měla potvrdit odklon od používání uhlí, na kterém se státy dohodly na loňské klimatické konferenci v Glasgow. Podle Zámyslického se ale plány a jejich uvádění do praxe rozchází.

Naplňování cílů bude asi lehce ovlivněno tím, k čemu dochází v Evropě, tedy nejenom válkou na Ukrajině, ale i energetickou krizí. To znamená, že může dojít ke krátkodobému zvýšení využívání fosilních paliv,“ vysvětluje. 

Omezení methanu

Samotné Česko se chystá zavázat k omezení produkce methanu, významného skleníkového plynu. Oznámil to premiér Petr Fiala (ODS) před odletem na konferenci v neděli večer. Jednat o tom bude i s dalšími představiteli zemí OSN. 

OSN varuje, že se do konce století teploty zvýší o 2,8 stupně oproti předprůmyslové době

Číst článek

„Za Českou republiku mohu říct, že plánujeme přistoupit ke globálnímu závazku snížit kolektivně emise methanu do roku 2030 nejméně o 30 procent v porovnání s rokem 2020. Tímto krokem chceme vyjádřit podporu celosvětovému úsilí omezit emise tohoto plynu,“ řekl.

Státy na konferenci musí podle české vlády dosáhnout globální dohody, jinak hrozí negativní dopady na průmysl a ekonomiku nejen v Česku, ale i v celé Evropské unii. 

Fiala také dodal, že ruská invaze na Ukrajinu přidává opatřením v oblasti klimatu novou naléhavost, v energetice se prý svět dostává do zlomového bodu. Je podle něj potřeba nahradit závislost na fosilních palivech z Ruska. Zároveň zmínil, že je nutné začít používat obnovitelné zdroje energie. 

„Zatímco klimatický chaos pádí kupředu, akce pro klima se zastavila. COP 27 je kritickým momentem. Čeká nás ale dlouhá cesta. Musím to říct jasně: kolektivních závazků zemí skupiny G20 je příliš málo a přicházejí příliš pozdě,“ prohlásil generální tajemník OSN Antonio Guterres k summitu.

Někteří aktivisté se odmítli akce v Egyptě zúčastnit. Vadí jim problematický stav lidských práv v zemi. V Egyptě jsou jakékoliv protesty prakticky zakázané. Organizátoři ale uvedli, že u konferenčního centra zřídí pro demonstranty prostor.

Štěpán Macháček, Michaela-Františka Kárná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme