Teroristé zabili v restauraci na padesát Iráčanů

Nejméně 47 lidí zavraždili iráčtí teroristé v restauraci plné obědvajících rodin s dětmi. Sto dalších lidí výbuch zranil. Dějištěm masakru byl kurdský podnik nedaleko Kirkúku na severu Iráku. Úřady se zatím neshodly, jestli šlo o sebevražedný útok nebo nastraženou nálož. Jasná není ani motivace, i když se spekuluje o schůzce regionálních politiků v napadené restauraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na 50 mrtvých a asi stovku zraněných si vyžádal sebevražedný útok v iráckém Kirkúku | Foto: AFP

V oblasti Kirkúku dlouhodobě panuje napětí mezi Kurdy, Araby a turkojazyčnou menšinou. Právě s tímto doutnajícím konfliktem může podle prvních ohlasů v blízkovýchodních médiích útok souviset.

Kurdové a Turkmeni tvořili tradičně většinu obyvatel Kirkúku. V posledních desetiletích ale byli často násilně deportováni jinam a na jejich místa přicházeli Arabové. Kurdové se po svržení Saddáma Husajna domáhají návratu. Jejich aspirace jsou o to výbušnější, že Kirkúk je také důležitou ropnou oblastí.

Muslimové v těchto dnech slaví svátek Íd al-adhá. Dnešní masakr na severu Iráku je zatím největším krveprolitím, které v tomto období celý region zaznamenal.

Přečtěte si také:
Křesťané v severním Iráku prchají před muslimským terorem

Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme