Texas o víkendu zasáhne vlna extrémních veder. Teploty se vyšplhají až k 43 stupňům Celsia

Miliony obyvatel Texasu se připravují na extrémní vedra, která tento americký stát zasáhnou o víkendu. Podle předpovědí pocitová teplota místy přesáhne 40 stupňů Celsia. Úřady se proto například chystají pro lidi bez domova otevřít centra, kde se budou moci ochladit. Děje se tak jen několik dní poté, co tornádo v Texasu usmrtilo tři lidi.

Austin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyschlé jezero po extrémních vedrech v Texasu v roce 2022

Vyschlé jezero po extrémních vedrech v Texasu v roce 2022 | Foto: Jordan Vonderhaar | Zdroj: Reuters

Teploty stoupají od čtvrtka, kdy se přes jih USA přehnal silný bouřkový systém, který si vyžádal oběti také na Floridě a v Mississippi. Úřady již varovaly, že očekávaná vedra ještě více zatíží rozvodné sítě, jelikož lidé budou více používat klimatizaci.

V pátek výpadky elektřiny na jihu USA postihly 400 tisíc domácností. Aktuálně je v Texasu podle webu PowerOutage bez elektřiny téměř 164 tisíc odběratelů.

Americká Národní meteorologická služba (NWS) vydala varování před extrémními teplotami a upozornila, že v Texasu může pocitová teplota vystoupat ke 43 stupňům Celsia. Výstraha platí do neděle. Města po celém Texasu otevřou chladicí centra pro ohrožené obyvatele.

Tornádo zasáhlo parkoviště karavanů v texaském Perrytonu. Tři lidé zemřeli, zraněných je nejméně sto

Číst článek

„Je už někdo připraven na zimu?“ tázali se v pátek na twitteru meteorologové z NWS a dodali, že o víkendu mohou teploty dosahovat rekordních hodnot. V průběhu soboty by mělo nebezpečí bouřek opadnout, avšak výstraha před vedry zůstane v platnosti.

V malém texaském městě Perryton ve čtvrtek zemřel jeden člověk v kempu s mobilními domy a další dva lidé zahynuli, když tornádo zpustošilo centrum města. Mezi mrtvými bylo údajně i jedno dítě.

Texaský guvernér Greg Abbott podepsal nouzový příkaz k urychlení obnovy zasažených oblastí. V kritickém stavu bylo do nemocnic odvezeno deset lidí, zhruba 100 dalších podstoupilo ošetření.

V severní části Floridy zemřela žena poté, co na její dům spadl strom. V Mississippi spadl strom na garáž a usmrtil muže, který se chystal na pohřeb svého bratra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme