Na Haiti unesli skupinu asi 17 lidí, včetně dětí. Ozbrojený gang ji přepadl cestou na letiště

Ozbrojený gang přezdívaný 400 Mawozo na Haiti v sobotu unesl skupinu asi 16 Američanů a jednoho Kanaďana. Mezi unesenými je také pět dětí a sedm žen. Informovala o tom v neděli agentura Reuters. Podle haitské policie je ve skupině i jedno dvouleté dítě. Televize CNN informuje, že jde o misionáře z ohijské křesťanské organizace Christian Aid Ministries.

Port-au-Prince (Aktualizováno: 21:27 17. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojený příslušník armády v haitském Port-au-Prince. Ilustrační foto | Foto: Ricardo Arduengo | Zdroj: Reuters

Organizace, které monitorují únosy na Haiti tvrdí, že misionáři byli uneseni obávaným gangem známým pod přezdívkou 400 Mawozo. Zločinecká skupina se dlouhodobě zaměřuje na náboženské skupiny a kontroluje některé části města Ganthier.

Únos se odehrál v haitské metropoli, když se skupina chystala autobusem na letiště poté, co navštívila místní sirotčinec.

Podle deníku Washington Post jeden z členů organizace stihl zaslat zprávu na WhatsAppu, ve které prosil o pomoc. „Prosím, modlete se za nás! Jsme v zajetí, unesli našeho řidiče. Modlete se. Nevíme kde nás vezou,“ stálo podle deníku The Guardian ve zprávě.

Útok nožem na britského poslance označila policie za teroristický čin

Číst článek

Ředitel lidskoprávní organizace sídlící v Port-au-Prince Gédéon Jean řekl, že od úřadů obdržel informaci o tom, že se mezi unesenými ocitlo 16 Američanů a jeden kanadský občan. Nejmenovaný zdroj připustil, že se únos týkal i dvou Haiťanů.

Tentýž gang policie podezřívá z dubnového únosu skupiny kněží a jeptišek, mezi kterými byli i francouzští občané. Ti byli po několika týdnech propuštěni na svobodu. Co se týče výkupného, mají gangy často velmi odlišné požadavky, od několika stovek až po milion dolarů.

„Zdraví a bezpečnost amerických občanů v zahraničí jsou mezi prioritami ministerstva zahraničí,“ uvedl mluvčí úřadu. Podle agentury Associated Press jsou američtí představitelé v kontaktu s úřady na Haiti, aby situaci vyřešili.

Únos se stal jen několik dní po návštěvě amerických vládních představitelů, kteří slíbili finanční pomoc haitské policii, k jejímž hlavním cílům patří i potírání kriminálních skupin.

Podle amerických médií křesťanská skupina Christian Aid Ministries ze státu Ohio uvedla, že unesené osoby jsou jejími členy. Vyzvala k modlitbám za jejich propuštění.

Násilí a únosy na Haiti

Násilí a únosy nejsou v této chudé karibské zemi neobvyklé, i místní úřady ale překvapilo, že tentokrát jde o tak velkou skupinu. V posledních dvou měsících navíc frekvence únosů na Haiti zesílila.

Podle španělské agentury EFE bylo v září v této zemi zaznamenáno 117 únosů, což je o 60 procent více než v srpnu. Od začátku roku to bylo 628 únosů, ve stejném období loni tam evidovali 231 únosů. Ozbrojené gangy unášejí kohokoli - pouliční prodejce, studenty, policisty, jeptišky, kněze.

Na Haiti pohřbili zavražděného prezidenta Moïseho. Obřadu předcházely násilnosti v ulicích

Číst článek

Podle zprávy kanceláře Organizace spojených národů na Haiti tamní gangy dodrželi jisté příměří v unášení lidí asi tak dva týdny v červenci po vraždě prezidenta Jovenela Moïseho, jehož zastřelilo v noci v jeho domě komando kolumbijských žoldáků.

Zatím není jasné, kdo si tento zločin objednal. Země se kromě ekonomické krize potýká i s politickou krizí a dlouhodobě s protivládními protesty. Zavražděný prezident od ledna 2020 vládl pomocí dekretů, protože se kvůli násilnostem a nepokojům nekonaly volby.

Další „příměří“ vyjednaly místní úřady se soupeřícími gangy v srpnu, aby přes jimi ovládané území mohly projet humanitární konvoje. Nejchudší americkou zemi totiž postihlo další zemětřesení, které si vyžádalo na 2250 obětí a skoro 13 tisíc zraněných, 329 osob je stále pohřešovaných.

dot, pat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme